Historia

W Chemnitz nie wiadomo nic

Chemnitz: dawniej Karl-Marx-Stadt

Policja obserwuje demonstrację prawicowców w Chemnitz. Policja obserwuje demonstrację prawicowców w Chemnitz. Sean Gallup / Getty Images
Miasto, które stało się sławne z powodu burzliwych zamieszek z cudzoziemcami w tle, jeszcze niedawno nazywało się Karl-Marx-Stadt i leżało w NRD. Saksonia, ta dawna perła Niemiec, przeszła po wojnie długą drogę.
Flagi komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka przed pomnikiem Marksa w Karl-Marx-Stadt, październik 1989 r.Meißner/Ullstein Bild/Getty Images Flagi komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka przed pomnikiem Marksa w Karl-Marx-Stadt, październik 1989 r.

W prowincjonalnym Chemnitz na niedzielnym deptaku między młodymi ludźmi dochodzi do sprzeczki. W końcu idą w ruch noże, dwóch jest ciężko pociętych, jeden zakłuty na śmierć. Nożownicy – Irakijczyk i Syryjczyk – zostają ujęci. Ofiarą jest kibic trzecioligowego Chemnitzer FC. Głuchy telefon szybko działa. Do kiboli z grupy Kaotik dochodzi, że jeden z nich bronił molestowanej przez muzułmanów Niemki i został zabity. Przez Facebook wzywają do zlotu. Przyłączają się inne grupy, w tym Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "W Chemnitz nie wiadomo nic"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020