Historia

W Chemnitz nie wiadomo nic

Chemnitz: dawniej Karl-Marx-Stadt

Policja obserwuje demonstrację prawicowców w Chemnitz. Policja obserwuje demonstrację prawicowców w Chemnitz. Sean Gallup / Getty Images
Miasto, które stało się sławne z powodu burzliwych zamieszek z cudzoziemcami w tle, jeszcze niedawno nazywało się Karl-Marx-Stadt i leżało w NRD. Saksonia, ta dawna perła Niemiec, przeszła po wojnie długą drogę.
Flagi komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka przed pomnikiem Marksa w Karl-Marx-Stadt, październik 1989 r.Meißner/Ullstein Bild/Getty Images Flagi komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka przed pomnikiem Marksa w Karl-Marx-Stadt, październik 1989 r.

W prowincjonalnym Chemnitz na niedzielnym deptaku między młodymi ludźmi dochodzi do sprzeczki. W końcu idą w ruch noże, dwóch jest ciężko pociętych, jeden zakłuty na śmierć. Nożownicy – Irakijczyk i Syryjczyk – zostają ujęci. Ofiarą jest kibic trzecioligowego Chemnitzer FC. Głuchy telefon szybko działa. Do kiboli z grupy Kaotik dochodzi, że jeden z nich bronił molestowanej przez muzułmanów Niemki i został zabity. Przez Facebook wzywają do zlotu. Przyłączają się inne grupy, w tym Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "W Chemnitz nie wiadomo nic"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020