Historia

Czary mary za dolary

Życie codzienne w ostatniej dekadzie PRL

Warszawa, Praga – kolejka do Pewexu. Warszawa, Praga – kolejka do Pewexu. Aleksander Jałosiński / Forum
Poniższy tekst jest fragmentem książki „80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL” autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki. Wydana przez Czerwone i Czarne, książka będzie dostępna na rynku od 3 października.
Bon towarowy PKO o wartości 2 centów.Zenon Zyburtowicz/EAST NEWS Bon towarowy PKO o wartości 2 centów.

W socjalistycznej Polsce fetyszem był dolar i niemiecka marka. Oczywiście zachodnioniemiecka. Wszystkie ważne transakcje przeprowadzane były w twardej, wymienialnej walucie. Dolarami trzeba było zapłacić nie tylko przy zakupie mieszkania czy samochodu, ale nawet za wynajęcie mieszkania. Na kolumnach ogłoszeniowych „Życia Warszawy” komunikowano się z potencjalnymi zainteresowanymi językiem zawoalowanym, ale zrozumiałym dla każdego. Swoistą nowomową. Anonse brzmiały: „powracającemu sprzedam” albo „powracającemu wynajmę” i znaczyło to, że rozliczamy się w dolarach.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Czary mary za dolary"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021