Historia

Łowy dyplomatyczne

Polityczne polowania w II RP i PRL

Hermann Göring (z lewej) i prezydent Ignacy Mościcki na polowaniu w Puszczy Białowieskiej,
luty 1938 r. Hermann Göring (z lewej) i prezydent Ignacy Mościcki na polowaniu w Puszczy Białowieskiej, luty 1938 r. Napo Images
Zarówno w czasach II RP, jak i w PRL ludzie władzy podkreślali swój status udziałem w polowaniach.
I sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow (w środku, z rękami w kieszeniach) z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką (drugi od prawej) podczas polowania w województwie olsztyńskim, styczeń 1964 r.Mariusz Szyperko/PAP I sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow (w środku, z rękami w kieszeniach) z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką (drugi od prawej) podczas polowania w województwie olsztyńskim, styczeń 1964 r.

Jak II Rzeczpospolita długa i szeroka, wiele uwagi poświęcano łowiectwu. Udział w polowaniu był kwestią prestiżu, a zorganizowanie we własnym majątku udanych łowów, w których udział wzięli przedstawiciele arystokracji i osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, było powodem do dumy.

Po zamachu majowym w 1926 r., kiedy wiele stanowisk zostało objętych przez oficerów Wojska Polskiego, ziemiaństwo podśmiewało się ze słabych umiejętności strzeleckich oficerów. Żartowano, że strzelają jak dawni rosyjscy artylerzyści; najpierw pierielot, strzał zbyt daleki, potem niedolot, zbyt bliski, dopiero trzeci miał szansę trafić w cel.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Łowy dyplomatyczne"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020