Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

Łowy dyplomatyczne

Polityczne polowania w II RP i PRL

Hermann Göring (z lewej) i prezydent Ignacy Mościcki na polowaniu w Puszczy Białowieskiej,
luty 1938 r. Hermann Göring (z lewej) i prezydent Ignacy Mościcki na polowaniu w Puszczy Białowieskiej, luty 1938 r. Napo Images
Zarówno w czasach II RP, jak i w PRL ludzie władzy podkreślali swój status udziałem w polowaniach.
I sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow (w środku, z rękami w kieszeniach) z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką (drugi od prawej) podczas polowania w województwie olsztyńskim, styczeń 1964 r.Mariusz Szyperko/PAP I sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow (w środku, z rękami w kieszeniach) z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką (drugi od prawej) podczas polowania w województwie olsztyńskim, styczeń 1964 r.

Jak II Rzeczpospolita długa i szeroka, wiele uwagi poświęcano łowiectwu. Udział w polowaniu był kwestią prestiżu, a zorganizowanie we własnym majątku udanych łowów, w których udział wzięli przedstawiciele arystokracji i osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, było powodem do dumy.

Po zamachu majowym w 1926 r., kiedy wiele stanowisk zostało objętych przez oficerów Wojska Polskiego, ziemiaństwo podśmiewało się ze słabych umiejętności strzeleckich oficerów. Żartowano, że strzelają jak dawni rosyjscy artylerzyści; najpierw pierielot, strzał zbyt daleki, potem niedolot, zbyt bliski, dopiero trzeci miał szansę trafić w cel. Wiele krytycznych uwag pod adresem wojskowych zawarł we wspomnieniach Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki – ziemianin i dyplomata, który w 1919 r. pełnił funkcję delegata polskiego w Gdańsku: „Zdumiewające, jak ludzie niskiego pochodzenia, tacy jak oni, zaraz po dojściu do władzy, a w Polsce tym samym do pieniądza i przywilejów, nie znają zupełnie umiaru w pławieniu się (…) w »pańskich uciechach«”. Jedynymi „parweniuszami”, których z przyczyn rodzinnych musiał zapraszać na polowania, byli gen. Kazimierz Sosnkowski i gen. Kazimierz Fabrycy.

Polujących generałów wspominał także Jan Tyszkiewicz w książce „Arystokrata bez krawata”, opisując łowy organizowane w rodzinnej Tarnawatce, na które kilka razy „pięknym wiśniowym rolss-royce’em cabrio” przyjeżdżał gen. Edward Rydz- Śmigły. Ojciec, Władysław Tyszkiewicz, nie był zachwycony obecnością dostojnego gościa, gdyż wraz z nim pojawiali się ludzie z ochrony, którzy „łazili po krzakach, plątali się pod nogami, trzeba było bez przerwy na nich uważać”. Marszałek nie był wybitnym łowczym, co Jan Tyszkiewicz wspominał: „Miałem mu asystować podczas całego polowania.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Łowy dyplomatyczne"
Reklama