Historia

Wielka wola zjednoczenia

Rumuńskie stulecie

Rumuńska Armia Królewska w bitwie pod Mărăşeşti, sierpień 1917 r. Rumuńska Armia Królewska w bitwie pod Mărăşeşti, sierpień 1917 r. AN
Sto lat temu Rumunia, podobnie jak Polska, skorzystała na klęsce sąsiednich mocarstw.
Dziesiątki tysięcy ludzi na placu w Alba Iulia 1 grudnia 1918 r. Zgromadzenie Narodowe Rumunów siedmiogrodzkich zadeklarowało wtedy przyłączenie regionu do Królestwa Rumunii.AN Dziesiątki tysięcy ludzi na placu w Alba Iulia 1 grudnia 1918 r. Zgromadzenie Narodowe Rumunów siedmiogrodzkich zadeklarowało wtedy przyłączenie regionu do Królestwa Rumunii.

Datą bardzo kontrowersyjną w stosunkach węgiersko-rumuńskich jest 1 grudnia 1918 r. Rumuni od prawie 30 lat obchodzą tego dnia święto narodowe. Dziś szczególnie uroczyście, bo celebrują stulecie zjednoczenia Siedmiogrodu z Mołdawią i Wołoszczyzną, które zwieńczyło rozpoczęty w połowie XIX w. proces budowy wspólnego rumuńskiego państwa. Natomiast dla Węgrów 1 grudnia to jedna z najczarniejszych dat w historii. Wtedy to właśnie – 100 lat temu – utracili Siedmiogród, „perłę w koronie” państwa węgierskiego, żywiącego w XIX w.

Polityka 48.2018 (3188) z dnia 27.11.2018; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielka wola zjednoczenia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021