Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Baśnie i waśnie

Niepodległa Polska rodziła się w zamieszaniu

Zorganizowany przez endecję pochód w Warszawie, 17 listopada 1918 r. Zorganizowany przez endecję pochód w Warszawie, 17 listopada 1918 r. Zbiory Muzeum Niepodległości / Forum
Wspomnienia i zapiski z początków Niepodległej świadczą, że wymarzona Polska rodziła się w wielkim zamieszaniu.
Jędrzej Moraczewski, premier od 18 listopada 1918 r. do 16 stycznia 1919 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Jędrzej Moraczewski, premier od 18 listopada 1918 r. do 16 stycznia 1919 r.

„Żyjemy w baśni, w najprzecudniejszej baśni” – pisała w październiku 1918 r. Maria Dąbrowska. Czuć było zbliżającą się niepodległość. Tym bardziej w listopadzie i kolejnych miesiącach emocje – zarówno te radosne, jak smutne – musiały buzować. Nie ulotniły się zupełnie – do dziś są zaklęte w pamiętnikach, wspomnieniach i dziennikach. Pokazują zwłaszcza jedno: przejście od marzeń o niepodległej ojczyźnie, od owej baśni, w której żyła Dąbrowska, do prozy życia pełnej utarczek, sporów i bałaganu.

Polityka 49.2018 (3189) z dnia 04.12.2018; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Baśnie i waśnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014