11 grudnia minie rok premierostwa Mateusza Morawieckiego. Zamiast wielkiej zmiany nerwowa krzątanina. Nowych pomysłów brak, a stare zaczynają się Polakom nudzić. Czy coś jeszcze zostało z modernizacyjnej obietnicy PiS, kojarzonej z nowym premierem?
Co powoduje, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, od którego rozpoczęło się wiele niepowodzeń rządu PiS, nadal ma tak mocną pozycję w obozie władzy?
Państwo zaciekle ściga także podatników, od których żadne pieniądze mu się nie należą. Robi to w majestacie uchwalanego na kolanie prawa. Albo i bez niego.
Korupcja czy prowokacja „grupy trzymającej władzę”? Bank przejęty za złotówkę czy skonfiskowany jako narzędzie przestępstwa? Bez komisji śledczej się nie dowiemy.
Gdy jesteśmy słabi na Zachodzie, to i na Wschodzie niewiele możemy.
Lewica jakby zastygła w oczekiwaniu na ruch Roberta Biedronia. Pytanie, czy ten zastój nie będzie dla niej zgubny.
Te wojny potrafią wykrwawić najtwardszych. Polacy walczą o dzieci bez oglądania się na koszty, ofiary i ostateczny sens tej walki.
Polacy piją już więcej niż w PRL, więc branża nie afiszuje się z sukcesami. A tych nie brakuje. Samych „małpek” sprzedaje prawie miliard butelek rocznie.
Pokonany w wyborach burmistrz Wadowic, bezdzietny ateista, najbardziej niepokoi się o markę JPII. Tacy przaśni wyrośli papieżowi obrońcy.
Aresztowanie Carlosa Ghosna, szefa samochodowego sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, to wydarzenie, które może przesądzić o kształcie światowej branży motoryzacyjnej w nadchodzących latach. Jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od losu jednego menedżera.
Rynek sztuki za nic ma wszelkie kryzysy i bessy, tu ceny potrafią rosnąć bez opamiętania. Właśnie padł kolejny niebotyczny rekord. Za 90 mln dol. sprzedano dzieło żyjącego twórcy.
Dla Donalda Trumpa dolar stał się podstawowym narzędziem polityki zagranicznej. Dlatego świat rozgląda się za nową walutą globalną.
Rozmowa z Peterem Frankopanem, profesorem historii globalnej w Oksfordzie, o zachodnim kompleksie wyższości i o tym, jak Europejczycy próbują zawracać bieg dziejów.
Tym razem Rosji nie udało się przejąć Interpolu. Ale ta międzynarodowa organizacja policyjna coraz częściej bywa powolnym instrumentem autorytarnych reżimów.
Wspomnienia i zapiski z początków Niepodległej świadczą, że wymarzona Polska rodziła się w wielkim zamieszaniu.
Pięć lat temu zmarła Natalia Gorbaniewska – rosyjska poetka i dysydentka przez wiele lat związana z Polską, a pod koniec życia nawet jej obywatelka.
Fizycy wierzyli, że Natura na swoim fundamentalnym poziomie jest piękna, prosta i uprzejma w podsuwaniu tropów. Byli w błędzie.
Spotkanie z dr inż. Judytą M. Cichocką, architektką badającą nowatorskie techniki projektowania cyfrowego, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w dziedzinie nauk technicznych.
Idea samowystarczalnych miast w warunkach polskich sprowadza się głównie do pytania, czy miasta uniezależnią się od rządu decydującego o źródle energii elektrycznej.
Justyna Kowalczyk już nie walczy o medale. Zamiast tego trenuje młode pokolenie biegaczek i szuka kogoś, kto będzie mógł ją zastąpić.
To świetnie skonstruowany thriller psychologiczny.
Jake Gyllenhaal wykorzystał nieliczne sceny, w których tu występuje, by zbudować mocną rolę bezrobotnego ojca z Ameryki z lat 60.
Z sześciu krótkich historyjek o Dzikim Zachodzie, które bracia Coen nakręcili dla Netflixa, cztery powstały na bazie ich dawnych, nie do końca dopracowanych, pomysłów na pełne fabuły.
Jerzy Stuhr dobrze syntetyzuje postać Lecha Wałęsy: wąs, Matka Boska w klapie, wyrzucane z pewnością siebie opryskliwe frazy i mocne sądy.
To intymna, pozbawiona patosu spowiedź o uniwersalnej wymowie. Bolesna i oczyszczająca.
Ten zbiór szkiców cesarzowej amerykańskiej krytyki literackiej Marjorie Perloff czyta się z wielkim przejęciem. A to dlatego, że ciekawie łączy ona opowieści o losach z odkrywczym obrazem twórczości pisarzy związanych z Austro-Węgrami (obchodzimy zresztą właśnie rocznicę rozpadu): Josepha Rotha, Karla Krausa, Roberta Musila, Paula Celana, Canettiego i Wittgensteina.
Bardzo rzadko zdarzają się wystawy będące tak bezpośrednią i szybką reakcją na wydarzenia dnia codziennego.
Trzecia płyta Meli Koteluk idzie wytyczonym wcześniej traktem lokującym twórczość tej artystki gdzieś między bezpretensjonalnym popem a indie-rockiem.
Nagrywając i niespodziewanie wydając nową płytę „Wyspa zielona”, Paweł Kukiz jedną nogą wyszedł z polityki. Ale polityka nie wyszła z niego.
Po raz 26. śledzimy historie sukcesu polskich ludzi kultury i przyznajemy nasz dokument uznania.
Krytycy są na ogół zgodni, że „Nina” to jeden z najbardziej odkrywczych, zaskakujących i najodważniejszych filmów minionego sezonu.
Szczera, prostolinijna, autentyczna. Obdarzona silną osobowością.
„Fuga”, która przyniosła w tym roku nominację Agnieszce Smoczyńskiej, miała premierę na festiwalu w Cannes.
Drenda przygląda się polskiej rzeczywistości od czasów powojennych aż do dzisiaj.
Praca nad książką o Albanii „Błoto słodsze niż miód” (Wydawnictwo Czarne), za którą otrzymała nominację w tym roku, zajęła jej kilka lat.
Mówi o sobie: zwolennik weganizmu i rozszerzenia praw zwierząt.
Jej chóralne spektakle, wykorzystujące rozmaite techniki wokalne, są silnie polityczne i mierzą się z gorącymi tematami.
Twórczyni minimalistycznych przedstawień łączących teatr, sztukę opowiadania i performance.
Jej spektakle mają formę esejów scenicznych, łączących elementy teatru, performance’u, tańca i refleksji teoretycznej.
Jego utwory grano m.in. na Warszawskiej Jesieni, Aksamitnej Kurtynie we Lwowie i Festiwalu Prawykonań w Katowicach.
Ukazała się ostatnio nakładem firmy Erato (Warner) jego pierwsza płyta „Anima sacra” z zespołem Il Pomo d’Oro.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. Wiktora Mierżanowa, Tatiany Szebanowej, Iana Hobsona i Pawła Giliłowa.
Wspólnie z Marcinem Maseckim założył Jazz Band Młynarski-Masecki.
Rok 2018 Podsiadło kończy owacyjnie przyjętą trasą z czterema finałowymi koncertami na warszawskim Torwarze, dzień po dniu.
Rok 2018, jak napisał w swoich nominacjach do Paszportów Jędrzej Słodkowski, „należał do Zalewskiego”.
Jej obrazy są malowane z wielką emocją i z impetem atakujące widza.
Prace Lelonek podane są z humorem i dużą wrażliwością, a przy okazji bardzo pojemne znaczeniowo.
Milach zaskakuje odbiorców częstą zmianą stylistyki swych prac, a środki wyrazu rozszerzył ostatnio o instalacje przestrzenne i dźwiękowe.
Wydana w bieżącym roku gra „Frostpunk” okazała się największym jak dotąd sukcesem komercyjnym studia.
„My Memory of Us” opowiada o przyjaźni dwojga dzieci walczących o przetrwanie w alegorycznym baśniowym świecie.
Rozwiązania panGeneratora zobaczyć można na festiwalach muzycznych, w ramach ekspozycji sztuki współczesnej, w muzeach.
Niejeden widz TVN czuje się lepiej poinformowany, niż gdyby oglądał TVP (i odwrotnie).
Historia Polski w tym jest między innymi specyficzna, że ojczyzna nasza bardzo lubiła się przemieszczać w przestrzeni.
Spod sutanny Rydzyka przemówił premier Morawiecki.
Kiedy ockną się ci, którzy dostali niedawno szmergla zakupowego podczas Black Friday, a dziś żałują kilku centów na podatek ekologiczny?
Rząd realizuje program Mieszkanie+, który fachowcy uznali za kompletną porażkę, bo widocznie nie znają jego założeń.
Według niektórych fakt, iż godło ma przyrodzenie na wierzchu, może symbolizować niecne zamiary obecnej władzy wobec demokratycznego społeczeństwa i jego instytucji.
Miło, że David Attenborough przyjechał na szczyt klimatyczny w Katowicach. Mniej miłe jest to, co ten przyrodnik i przenikliwy myśliciel ma nam do powiedzenia. Za jego życia człowiek bezpowrotnie zniszczył swoje środowisko.