Świat

Waluta bojowa

Trump szantażuje dolarem

Symbole walut: Jen, Euro, Dolar, Juan i brytyjski Funt. Symbole walut: Jen, Euro, Dolar, Juan i brytyjski Funt. Hiroshi Watanabe / Getty Images
Dla Donalda Trumpa dolar stał się podstawowym narzędziem polityki zagranicznej. Dlatego świat rozgląda się za nową walutą globalną.
„Dolar zapewnia USA pozycję wyższą, niż wynika to z jej realnego potencjału.”Hiroshi Watanabe/Getty Images „Dolar zapewnia USA pozycję wyższą, niż wynika to z jej realnego potencjału.”

Z walutami jest trochę jak z portalami społecznościowymi. Można się bawić w jakieś Google+ czy inne nasze klasy, a i tak kiedyś wszyscy skończymy na Facebooku. Oczywiście w pewnych okolicznościach mają sens lokalne portale – tak jak zresztą lokalne waluty. Ale we wciąż zglobalizowanym świecie prędzej czy później zadziała teoria skali: większy dostarczy nam lepsze usługi, za niższą cenę i zapewni nieporównywalnie więcej kontaktów.

Podobnie jest z dolarem. Lokalnie można się bawić w złotówki czy funty szterlingi.

Czytaj także

Społeczeństwo

Ukraińska kelnerka o swojej pracy w polskich hotelach

Kobiety traktują nas jak powietrze, mężczyźni często proponują nam seks, a dzieci uważają za służące, którym nie należy się szacunek – opowiada Ukrainka, która od czterech lat pracuje na polskim wybrzeżu.

Katarzyna Zdanowicz
17.07.2019