Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Waluta bojowa

Trump szantażuje dolarem

Symbole walut: Jen, Euro, Dolar, Juan i brytyjski Funt. Symbole walut: Jen, Euro, Dolar, Juan i brytyjski Funt. Hiroshi Watanabe / Getty Images
Dla Donalda Trumpa dolar stał się podstawowym narzędziem polityki zagranicznej. Dlatego świat rozgląda się za nową walutą globalną.
„Dolar zapewnia USA pozycję wyższą, niż wynika to z jej realnego potencjału.”Hiroshi Watanabe/Getty Images „Dolar zapewnia USA pozycję wyższą, niż wynika to z jej realnego potencjału.”

Z walutami jest trochę jak z portalami społecznościowymi. Można się bawić w jakieś Google+ czy inne nasze klasy, a i tak kiedyś wszyscy skończymy na Facebooku. Oczywiście w pewnych okolicznościach mają sens lokalne portale – tak jak zresztą lokalne waluty. Ale we wciąż zglobalizowanym świecie prędzej czy później zadziała teoria skali: większy dostarczy nam lepsze usługi, za niższą cenę i zapewni nieporównywalnie więcej kontaktów.

Podobnie jest z dolarem. Lokalnie można się bawić w złotówki czy funty szterlingi. Ale jeśli biznes ma się rozwijać, jeśli ma mieć dostęp do globalnego rynku, trzeba się przewalutować na amerykańskie zielone. Bo dolar jest tańszy w użyciu – za jego pośrednictwem można przerzucić kapitał między dowolnymi walutami świata w dwóch transakcjach. Bo jest najbezpieczniejszym przystankiem dla kapitału. Bo (prawie) wszyscy go używają. W przypadku dolara, tak jak w przypadku portali społecznościowych, działają tzw. zewnętrzne efekty sieciowe. Im więcej ludzi czy państw go używa, tym większą wartość ma dla pozostałych użytkowników. I tym trudniej jest się bez niego obejść.

A co się dzieje, gdy jeden portal społecznościowy zdominuje wszystkie inne? Z biznesu może się stać narzędziem politycznym i wykluczyć z grona użytkowników tych, których poglądy czy działania nie podobają się jego właścicielom. Pozostali użytkownicy będą mieli wówczas tylko dwie opcje: albo się podporządkować i zerwać kontakty z wykluczonymi, albo założyć własny portal.

1.

Na początku listopada Stany Zjednoczone wprowadziły drugą falę sankcji przeciwko Iranowi. To efekt zerwania przez prezydenta Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z tym krajem. Zawarł je ponad trzy lata temu Barack Obama. W dużym uproszczeniu Irańczycy zgodzili się zamrozić swój program nuklearny w zamian za zniesienie przez Zachód większości sankcji.

Polityka 49.2018 (3189) z dnia 04.12.2018; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Waluta bojowa"
Reklama