Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Wałęsa i polskie błoto

Recenzja spektaklu: „Wałęsa w Kolonos”, reż. Bartosz Szydłowski

Jerzy Stuhr jako Wałęsa i Marta Zięba jako Tejrezjasz. Jerzy Stuhr jako Wałęsa i Marta Zięba jako Tejrezjasz. Jan Graczyński / EAST NEWS
Jerzy Stuhr dobrze syntetyzuje postać Lecha Wałęsy: wąs, Matka Boska w klapie, wyrzucane z pewnością siebie opryskliwe frazy i mocne sądy.

W odwołującym się do sztuki Sofoklesa spektaklu Szydłowskiego robi coś na kształt rachunku sumienia, ale w swoim stylu – sumienia raczej innych niż swojego. „Miałem odwagę iść, szukać. Popełniałem wiele błędów. Ale zawsze dążyłem do jednego celu! A wy? Coście robili? Z zadowoleniem i uśmiechem lizaliście jaja czerwonego Sfinksa!”. Podobnie swojsko brzmią odwiedzający go polityczni następcy. Cyniczny Kreon, w zbyt dużej koronie, ale z wiedzą o poddanych, jakiej nie mają inni politycy. Opozycyjny Tezeusz – bez charyzmy, pragnący zdobyć koronę na plecach Wałęsy. I Polinejkes – hipster na hulajnodze, chcący koronę zamknąć w muzeum. Na pogrzebie Wałęsy będą okładać się wieńcami. Aż Danuta/Atena przerwie robienie szarlotki i przypomni, jak ważne dla narodów są mity, z bohaterami dokonującymi rzeczy wielkich często wbrew swoim wadom i małości. Warszawskie pokazy krakowskiego spektaklu zbiegły się z medialnymi relacjami z procesu, jaki Wałęsie wytoczył Jarosław Kaczyński za zniesławiające rzekomo internetowe wpisy. Obaj obrzucali się zwyczajowymi inwektywami, a wśród komentarzy nie brakowało i takich, że oto dwaj tetrycy zajmują naszą uwagę sporami sprzed dekad. W spektaklu Szydłowskiego mamy ten sam ton – rytualnego narzekania: na słabych polityków, na podzielone, łatwo dające się uwodzić i manipulować społeczeństwo, na polski brak szacunku dla autorytetów i na to, że wkoło nienawiść nasza codzienna, błoto, błoto, błoto. Plusy: krótkie, zwarte, z chórem mieszkańców Nowej Huty i z dobrym aktorstwem.

Jakub Roszkowski, Wałęsa w Kolonos, reż. Bartosz Szydłowski, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Polityka 49.2018 (3189) z dnia 04.12.2018; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Wałęsa i polskie błoto"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
01.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną