Wystawy

Biało-czerwono-czarna

Recenzja wystawy: „Między Zbawieniem a Konstytucją”

Wystawa: „Między Zbawieniem a Konstytucją”. Wystawa: „Między Zbawieniem a Konstytucją”. Bartosz Górka / materiały prasowe
Bardzo rzadko zdarzają się wystawy będące tak bezpośrednią i szybką reakcją na wydarzenia dnia codziennego.

Ta ekspozycja jest formą artystycznego komentarza do głośnej homilii abp. Wacława Depo, który w sierpniu na Jasnej Górze ubolewał, że w Polsce konstytucja ma iść przed ewangelią. Tytuł wystawy jest także dodatkową grą słowną, bo nowa siedziba galerii mieści się między placem Konstytucji a placem Zbawiciela. W szerszym ujęciu to oczywiście pytanie o relacje władzy świeckiej i kościelnej, polityki i wiary, prawa i praw kanonicznych. Większość z kilkunastu zaproszonych na wystawę twórców bardziej inspiruje (uwiera, prowokuje, niepokoi) strona religijno-kościelna. I to wcale nie w wymiarze eschatologicznym, ale jak najbardziej przyziemnym. Stąd większość artystów sięga po takie rekwizyty i ich symbolikę, jak konfesjonał czy znak krzyża, ale i przywołują tak odległe zdarzenia, jak palenie czarownic. Tropią równocześnie relacje między katolicyzmem a nacjonalizmem czy nietolerancją. Wystawę otwiera i równocześnie zamyka praca nienowa, ale jakże dla tematu symboliczna i świetnie w tym kontekście przypomniana: jedna z flag Grzegorza Klamana, w których łączą się nie dwa, a trzy kolory (w różnych zresztą konstelacjach): biały, czerwony i czarny. Ku przestrodze, z niewielką dawką nadziei.

Między Zbawieniem a Konstytucją, BWA Warszawa, do 5 stycznia 2019 r.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Włoski strajk na polskich drogach

Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?

Adam Grzeszak
21.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną