Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jakub Józef Orliński

Muzyka poważna. Nominowany: Jakub Józef Orliński

Jakub Józef Orliński Jakub Józef Orliński Leszek Zych / Polityka
Ukazała się ostatnio nakładem firmy Erato (Warner) jego pierwsza płyta „Anima sacra” z zespołem Il Pomo d’Oro.
Polityka

„Czy komuś, kto jest popularniejszy we Francji niż w Polsce, potrzebny jest paszport? Tak, ale nie po to, aby zapewnić mu start na tzw. obczyźnie, lecz w uznaniu dla siły przebicia i wiary w swój talent” – tłumaczy swoją nominację Anna S. Dębowska. Młody kontratenor urodził się w 1990 r. w Warszawie i początkowo uczęszczał do liceum plastycznego. Przygodę ze śpiewem rozpoczął w Zespole Męskim Gregorianum; Warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (klasa śpiewu Anny Radziejewskiej) był jego pierwszą szkołą muzyczną. Od 2012 r. uczęszczał do Akademii Operowej przy Operze Narodowej, a w latach 2015–17, dzięki stypendium otrzymanym przez Fulbright Polska, odbył studia podyplomowe w nowojorskiej The Juilliard School of Music. W 2012 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Žilinie na Słowacji oraz nagrodę specjalną na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim w Niemczech. W 2015 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku, a w 2016 r. otrzymał II nagrodę na IX Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie i wygrał Metropolitan Opera National Council Auditions. Występował m.in. w Carnegie Hall i w Alice Tully Hall w Lincoln Center. Latem 2017 r. radio France Musique umieściło na YouTube jego klip z wykonaną na festiwalu w Aix-en-Provence arią Vivaldiego „Vedrò con mio diletto”, który obejrzało ponad 2 mln internautów. W Lille śpiewał w „Rodelindzie” Haendla, a we Frankfurcie – rolę tytułową w „Rinaldzie”; latem czeka go debiut na festiwalu w Glyndebourne. Ukazała się ostatnio nakładem firmy Erato (Warner) jego pierwsza płyta „Anima sacra” z zespołem Il Pomo d’Oro. Jacek Marczyński chwali go „za nieprzeciętny talent, umiejętnie i konsekwentnie rozwijany, za wyjątkowy głos, osobowość i wyrazistość artystyczną”, a Adam Suprynowicz – „za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej, piękny głos, charyzmę estradową i pokorę wobec muzyki”. Młody artysta ma również szczególną pasję: breakdance, przy którym, jak mówi, znakomicie się relaksuje.

***

Oni nominowali:

Anna S. Dębowska („Gazeta Wyborcza”, „Beethoven Magazine”), Jacek Hawryluk (Polskie Radio Dwójka), Dorota Kozińska (publicystka niezależna), Jacek Marczyński („Rzeczpospolita”), Jakub Puchalski (publicysta niezależny), Adam Rozlach (Polskie Radio Jedynka), Adam Suprynowicz (Polskie Radio Dwójka), Jan Topolski („Glissando”), Marlena Wieczorek (meakultura.pl), Kinga A. Wojciechowska („Presto”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tymoteusz Bies (pianista), Wojciech Blecharz (kompozytor), Adriana Ferfecka (sopranistka), Szymon Komasa (baryton), Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altowiolista), Łukasz Konieczny (bas), Lilianna Krych (dyrygentka), Krzysztof Książek (pianista), Krystian Lada (reżyser), Szymon Nehring (pianista), Kamila Nowak (sopranistka), Martyna Pastuszka (skrzypaczka barokowa), Jacek Sotomski (kompozytor), Agnieszka Stulgińska (kompozytorka), Andrzej Szadejko (organista), Ewa Tracz (sopranistka), Sebastian Wypych (kontrabasista), Spółdzielnia Muzyczna (zespół muzyki współczesnej).

Polityka 49.2018 (3189) z dnia 04.12.2018; Paszporty Polityki; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakub Józef Orliński"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną