Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Gaszenie pożarów

Recenzja filmu: „Kraina wielkiego nieba”, reż. Paul Dano

Jeanette (Carey Mulligan) i Jerry (Jake Gyllenhaal) Brinsonowie. Jeanette (Carey Mulligan) i Jerry (Jake Gyllenhaal) Brinsonowie. Scott Garfield/M2 Films / materiały prasowe
Jake Gyllenhaal wykorzystał nieliczne sceny, w których tu występuje, by zbudować mocną rolę bezrobotnego ojca z Ameryki z lat 60.

Zatrudnia się on, żeby przez kilka miesięcy w oddaleniu od rodziny walczyć z potężnymi pożarami lasów. Równie sprawnie Carey Mulligan gra jego żonę, która przez lęk przed porzuceniem i konieczność usamodzielnienia się zaczyna odreagowywać i dość toksycznie traktuje ich syna, nastoletniego Joego (Ed Oxenbould). Jednak, mimo mocnych kreacji, mimo kompetentnej reżyserii i ładnych zdjęć, w „Krainie wielkiego nieba” coś nie gra. Szwankują dialogi, które napisali debiutujący jako reżyser amerykański aktor Paul Dano i jego dziewczyna Zoe Kazan (zagrała również u Coenów w recenzowanym obok filmie Netflixa). Oboje kładą nacisk na rozmowy stonowane, konkretne i banalne w wyrazie do tego stopnia, że wydają się one momentami oderwane od naturalnych ludzkich reakcji. W założeniu w dialogach chodziło najwyraźniej o to, żeby pokazać, że pod powierzchnią w rodzinie wszystko się gotuje, niestety w praktyce wyszło koślawo.

Kraina wielkiego nieba, reż. Paul Dano, prod. USA, 105 min

Polityka 49.2018 (3189) z dnia 04.12.2018; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaszenie pożarów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
01.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną