Historia

Czarne dni czerwonych

Dzieje Komunistycznej Partii Robotniczej Polski

II zjazd Kominternu w Piotrogrodzie w 1920 r. na obrazie Isaaka Brodskiego. II zjazd Kominternu w Piotrogrodzie w 1920 r. na obrazie Isaaka Brodskiego. Elizaveta Becker/Ullstein Bild / Getty Images
Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, utworzona 16 grudnia 1918 r., przetrwała niecałe 20 lat. Zlikwidowało ją nie państwo polskie, z którym walczyła, a Komintern, któremu służyła.
Zjazd Komunistycznej Partii Polski w 1928 r.CAF/PAP Zjazd Komunistycznej Partii Polski w 1928 r.

Nieczęsto dziś pamięta się o tym, że koniec pierwszej wojny światowej to moment, kiedy – oprócz odrodzenia się państwa polskiego i powstania kilku innych – w centrum uwagi polityki europejskiej ponownie pojawia się rewolucja. Jest „nadchodzącą burzą”, zwiastunem nowego porządku. „Okiełznana” za sprawą rewizjonistów spod znaku ideologa niemieckiej socjaldemokracji Eduarda Bernsteina, ale też skompromitowana przez partie II Międzynarodówki, głosujące w 1914 r.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarne dni czerwonych"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007