Każda partia komunistyczna ma dwoje rodziców: rewolucję październikową i tradycję lokalną. Opowiada o nich Łukasz Bertram, autor książki „Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956”.
Wojna w Ukrainie przywraca dyskusję na temat pomnikowej spuścizny po PRL. Co z nią robić? Bezrefleksyjnie burzyć czy szukać dialogu społecznego?
Im dalej od upadku komunizmu w Polsce, tym więcej mamy kombatantów antykomunistycznej opozycji. Każdemu przysługuje co miesiąc 460 zł oraz przywileje emerytalne i w ochronie zdrowia.
Róża Luksemburg nie może liczyć w Polsce na oficjalną pamięć, w 2018 r. na mocy dyspozycji IPN w jej rodzinnym Zamościu zdemontowano tablicę pamiątkową. Z historii tak łatwo usunąć się jej nie da.
Nigdy nie zrozumiemy przedwojennych komunistów i wyborów, jakich dokonywali, jeśli nie podejmiemy wysiłku, by dostrzec w nich ludzi – opowiada prof. Andrzej Friszke, historyk, autor książki „Państwo czy rewolucja”.
Liczne wyroki śmierci wydane po 1944 r. przez Adama Gajewskiego na członków Polskiego Państwa Podziemnego dowiodły, jak pokrętne były ścieżki przedwojennych narodowców.
Antonio Negri włoski filozof, więzień polityczny, oskarżany o terroryzm, w rozmowie z Jackiem Żakowskim.
„Irracjonalne jest przypuszczenie, że zyskalibyśmy wiele, gdybyśmy przeciwstawiając się komunizmowi, intronizowali w jego miejsce katolicyzm” – Bertrand Russel.
Ekskluzywna i nieautoryzowana rozmowa z Karolem Marksem z okazji 200-lecia urodzin autora „Kapitału”.
Opinie wyborców PiS o szefie sejmowej komisji sprawiedliwości są jednoznaczne.