Historia

Pierwszy kabaret Niepodległej

W kawiarence Pod Pikadorem

Każdy wieczór w kawiarence „Pod Pikadorem” był sensacją, jego echa wędrowały po Warszawie, stawały się kartami dziejów już niepodległej Polski. Każdy wieczór w kawiarence „Pod Pikadorem” był sensacją, jego echa wędrowały po Warszawie, stawały się kartami dziejów już niepodległej Polski. AN
Nadejściu niepodległości towarzyszyło nie tylko pokazywanie blizn po dawnych i świeżych ranach, lecz także zbiorowe uniesienie i wybuch radości.
Warszawska kamienica na Nowym Świecie, gdzie  mieściła się kawiarnia „Pod Pikadorem”.Nihil novi/Wikipedia Warszawska kamienica na Nowym Świecie, gdzie mieściła się kawiarnia „Pod Pikadorem”.

W jednym z trzech grających wówczas kabaretów śpiewano:

Ale odkąd nosił pęta
Żaden Polak nie pamięta
Tak pięknego listopada
Jaki teraz nam przypada.

Po seansie w kinematografie popisywał się przed publicznością monologista Wiluś-cywiluś, zbierający rozsypane ołowiane żołnierzyki. „Dwie dziurki w nosie i skończyło się. Nosiłem ja, podnieśli i mnie. Nie mów hoch, póki nie przeskoczysz! Byle Serb, byle Rumun zadziera teraz nosa i chodzi po świecie jako zwycięzca.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy kabaret Niepodległej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021