Historia

Stół z powyłamywanymi nogami

Co mówiono po Okrągłym Stole

6 lutego 1989 r. przy ustawionym w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego okrągłym stole zasiadło 58 osób. 6 lutego 1989 r. przy ustawionym w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego okrągłym stole zasiadło 58 osób. Krzysztof Pawela / Forum
Choć okrągłego stołu użyto tylko dwa razy, stał się najważniejszym meblem w polskiej historii. A spory wokół niego toczą się do dziś.
Tekst POLITYKI o okrągłym stole, 1989 r.Polityka Tekst POLITYKI o okrągłym stole, 1989 r.

W latach 80. światowy system komunistyczny wciąż jeszcze prężył muskuły, jednak objawy zmęczenia rzucały się w oczy. Również w PRL słabnąca władza była od 1986 r. coraz bardziej skłonna do ustępstw: ogłoszono amnestię dla więźniów politycznych, złagodniała cenzura, we wrześniu tego roku Lech Wałęsa powołał pierwszą od stanu wojennego jawną strukturę Solidarności, Tymczasową Radę NSZZ „S”. Radziecka pierestrojka była światełkiem w tunelu, budująco działały pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w latach 1983 i 1987.

Polityka 7.2019 (3198) z dnia 12.02.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Stół z powyłamywanymi nogami"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021