Historia

Stół z powyłamywanymi nogami

Co mówiono po Okrągłym Stole

6 lutego 1989 r. przy ustawionym w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego okrągłym stole zasiadło 58 osób. 6 lutego 1989 r. przy ustawionym w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego okrągłym stole zasiadło 58 osób. Krzysztof Pawela / Forum
Choć okrągłego stołu użyto tylko dwa razy, stał się najważniejszym meblem w polskiej historii. A spory wokół niego toczą się do dziś.
Tekst POLITYKI o okrągłym stole, 1989 r.Polityka Tekst POLITYKI o okrągłym stole, 1989 r.

W latach 80. światowy system komunistyczny wciąż jeszcze prężył muskuły, jednak objawy zmęczenia rzucały się w oczy. Również w PRL słabnąca władza była od 1986 r. coraz bardziej skłonna do ustępstw: ogłoszono amnestię dla więźniów politycznych, złagodniała cenzura, we wrześniu tego roku Lech Wałęsa powołał pierwszą od stanu wojennego jawną strukturę Solidarności, Tymczasową Radę NSZZ „S”. Radziecka pierestrojka była światełkiem w tunelu, budująco działały pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w latach 1983 i 1987.

Polityka 7.2019 (3198) z dnia 12.02.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Stół z powyłamywanymi nogami"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020