„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Bicz Boży Ameryki

Religijna wojna secesyjna

Egzekucja Johna Browna, który usiłował wywołać powstanie niewolników w Wirginii, Charlestown, 2 grudnia 1859 r., rysunek tuszem Davida Huntera Strothera, świadka tego wydarzenia. Egzekucja Johna Browna, który usiłował wywołać powstanie niewolników w Wirginii, Charlestown, 2 grudnia 1859 r., rysunek tuszem Davida Huntera Strothera, świadka tego wydarzenia. Getty Images
Wojna secesyjna podzieliła protestanckie Stany Zjednoczone na dwa religijne obozy. Unioniści twierdzili, że niewolniczy system Południa jest sprzeczny z ewangelią. Konfederaci – że Północ niszczy biblijny porządek.
Gen. Turner Ashby, jeden z legendarnych dowódców Konfederacji, walkę traktował jako osobistą vendettę.History and Art Collection/Alamy Stock Photo/BEW Gen. Turner Ashby, jeden z legendarnych dowódców Konfederacji, walkę traktował jako osobistą vendettę.

Wybuch wojny w kwietniu 1861 r. na nowo rozniecił w potomkach purytańskiej załogi „Mayflower” „święty ogień”, a mówiąc bardziej prozaicznie: fanatyzm religijny. Zarówno Unia, jak i Konfederacja wprzęgły religię w swoją propagandę. Większość generałów zarówno w szarych (konfederaci), jak i niebieskich (unioniści) kurtkach, prowadząc krwawe kampanie, ciągle odwoływała się do Boga. Zanim jednak zostaną tutaj przedstawieni ci najgorliwsi „apostołowie wojny”, warto wspomnieć dziś już prawie zapomniany film z Clintem Eastwoodem w roli głównej.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Bicz Boży Ameryki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014