Rządowi nie udało się podzielić ani przestraszyć nauczycieli. Strajk ruszył i objął zdecydowaną większość szkół i przedszkoli.
Jarosław Kaczyński, idąc do władzy, zapewne szczerze wierzył w swoją sprawczość, w przełamanie „imposybilizmu” administracji, w wielkie, według własnego projektu, przeoranie państwa.
Dzisiaj nie ma już pytania, co się stało pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r. Pytanie brzmi, czy ktoś kiedykolwiek odpowie za to, co ze Smoleńskiem potem zrobiono.
Jarosław Kaczyński, prezentując swoją „piątkę”, popełnił istotny intelektualny błąd: wziął pod uwagę wyłącznie głosodajność, ale nie uwzględnił głosograbstwa.
NATO kończy 70 lat. Czy nadal sprawia, że „Amerykanie są w środku, Rosjanie na zewnątrz, a Niemcy pod kontrolą”?
PiS zapowiadał, że rozprawi się z liberalno-lewicowymi elitami. Naukowcy o takich poglądach zaczynają mieć problemy.
Do końca marca wszystkie partie polityczne, zgodnie z ustawowym obowiązkiem, musiały złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowe. Ile pieniędzy zebrały dwa największe ugrupowania, od kogo je pozyskały i na co je wydały?
Nie ma Solidarności – skomentował Lech Wałęsa decyzję o podpisaniu porozumienia z rządem przez szefa nauczycielskiej „S” Ryszarda Proksę. Ale nawet mimo takich gestów symbioza Solidarności z PiS zaczyna się załamywać. Okazało się, że bardziej służyła partii rządzącej. Związek znalazł się w pułapce.
Polska opozycja, która w dużej części zjednoczyła się, aby skuteczniej rywalizować z PiS, jest wyjątkiem na tle innych państw, gdzie władzę sprawują populistyczne ugrupowania.
PiS chce sterować społeczeństwem obywatelskim. Ma do dyspozycji dotacje, także unijne, którymi nagradza organizacje pozarządowe krzewiące jego wartości. Sekuje te zajmujące się równością, demokracją, prawami człowieka.
Stawka walki politycznej w Polsce jest wysoka jak nigdy dotąd. Chcemy czy nie, wybory europejskie to tylko rozpoznanie bojem dla liderów, sojuszy, haseł i strategii przed jesienną rozgrywką o przyszłość kraju. O co toczy się gra?
Jest odwrotnie, niż się wydaje: im wyżej na drabinie społecznej, tym mniej seksu. Im dalej w wiek, tym go coraz więcej. Takie są dzisiaj trendy.
10-letnia Wiktoria będzie zmuszona brać udział w katechezie i przystąpić do I Komunii Świętej. Mimo że bardzo tego nie chce. Tak zdecydował Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim.
Niedawno pisaliśmy o niewydolnym systemie pomocy dla najmłodszych, którzy coraz częściej zmagają się z problemami psychicznymi. Jak działać, gdy system nie działa? – pytamy Lucynę Kicińską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorkę telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Jeśli chodzi o transplantację nerek, rzeczywistość bywa dużo bardziej dramatyczna niż fabuła, jaką w serialu „Szóstka” przedstawia TVN.
Coraz częściej możemy legalnie kupować towary i usługi, których używanie jest nielegalne. Sprzedawcy radzą, by się nie przejmować, bo zakazy mają charakter teoretyczny. Teoretyczne państwo?
Adam Tooze miał zamiar napisać książkę o kryzysie finansowym, który zaczął się we wrześniu 2008 r. od bankructwa banku Lehman Brothers, a formalnie zakończył 5 lat później. Ostatecznie napisał inną, gorąco dzisiaj dyskutowaną: „Po upadku. Jak dziesięciolecie kryzysu finansowego zmieniło świat”.
Ukraińcy nie oczekują od Wołodymyra Zełenskiego, lidera wyścigu o prezydenturę, programu naprawy kraju. Liczą, że w jakiś magiczny sposób odmieni ich los.
Algierczycy rozpoczęli właśnie ćwiczenia w samoograniczaniu się – muszą wymienić stary system, nie doprowadzając przy tym do kolejnej wojny domowej.
Peter Navarro jest najmniej znanym, najpotężniejszym ekonomistą na świecie. Jego moc wynika z bliskości do prezydenta USA i dystansu wobec Chin.
Najnowszy konflikt o szybką kolej pod Alpami to spór o Włochy w pigułce. Ten projekt ma połączyć Włochy z Francją, ale na razie podzielił Italię na pół.
Wojna secesyjna podzieliła protestanckie Stany Zjednoczone na dwa religijne obozy. Unioniści twierdzili, że niewolniczy system Południa jest sprzeczny z ewangelią. Konfederaci – że Północ niszczy biblijny porządek.
Peerelowskie wspomnienia Jerzego W. Borejszy.
Ta wieść wybuchła w mediach jak granat. Tymczasem doniesienia amerykańskich uczonych (najprawdopodobniej) potwierdzają to, co (najprawdopodobniej) wiadomo od lat.
Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej ma swoje aspekty naukowe i paranaukowe. Uczestniczą w nim eksperci, biegli, prokuratorzy. Testowane i kontestowane są różne techniki kryminalistyczne.
W październiku ogłosimy wyniki 19. edycji Nagród Naukowych POLITYKI, którymi wyróżniamy najzdolniejszych młodych naukowców. Już cieszymy się z przyszłych nominacji, świadomi jednak, że tło dla naszego przedsięwzięcia tworzy reforma systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
Dlaczego najzdrowszymi budynkami mają być biurowce, a nie prywatne domy, gdzie żyjemy na co dzień, albo szpitale, w których wracamy do zdrowia?
Czy kobieta może być sędzią piłkarskim? Może. Ale futbolowy światek ma z tym problem.
Inscenizacja Grabowskiego to właściwie teatr polskiego radia. Z tą różnicą, że siódemka aktorów Teatru Ateneum (w tym gwiazdy Marian Opania i Marcin Dorociński) wypowiada frazy Kapuścińskiego z 1978 r. na oczach, a nie tylko uszach odbiorców (w równie ascetycznej scenografii).
Czego nie ma w tym czterogodzinnym spektaklu, którego scenarzystą jest reporter „Dużego Formatu” Marcin Kącki! Spektaklu ważnym, niekiedy mocnym, ale często dosłownym, niepotrzebnie mnożącym wątki, historie i cytaty.
Palec wymierzony w górę sugeruje, że bliska reżyserowi jest rola opatrznościowego mędrca pragnącego pouczyć wybranych widzów, że ludzkość za mocno zboczyła z kursu i najwyraźniej jakaś kara za to się należy.
Zrealizowany z taktem i dużą kulturą dokument może nie robi piorunującego wrażenia, ale odsłania Maksymiuka, jakiego do tej pory nie znaliśmy.
Sama wystawa jest bardzo ciekawa, a kulisy jej powstania – wręcz fascynujące.
Są tu opowieści o polskiej tradycji i cudowna słowna szermierka. W tym tyglu anegdoty wszystko miesza się w sposób przewrotny i śmieszny.
Kolejny dowód na to, że film budzi tyle żarliwych kłótni i różnic zdań jak żadna inna forma sztuki.
Prosta produkcja i brzmienie nie zmieniły się zanadto, tylko głos Andrzeja Zamenhofa wydaje się jeszcze bardziej przenikliwy.
Autorka tej płyty Hania Rani – prywatnie Raniszewska – to połowa świetnie przyjętego w ubiegłym roku duetu Tęskno, a ostatnio pomocna współpracowniczka Misi Furtak na jej nowej płycie.
Poważne – momentami trochę nawet przesadnie – przedsięwzięcie zaowocowało monumentalną, niemal dwugodzinną płytą.
Po francuskiej i brytyjskiej wersji festiwalu w tym roku na Misteriach Paschaliach znów królują Włosi, a szefem artystycznym edycji jest Antonio Florio wraz ze swym zespołem Cappella Neapolitana.
Uczelnie na swój prestiż pracują przez stulecia. Ta istniała tylko 14 lat, a zdołała przeorać estetykę Zachodu tak trwale, jak nikt wcześniej i później.
Badanie czytelnictwa co roku wywołuje w Polsce ten sam spór: ubolewać nad statystykami czy już dać sobie spokój?
Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.
Zły – jak słyszę – ukrył się w książkach o Harrym Potterze, buddyzmie i magii, w afrykańskich maskach, słonikach na szczęście i gadżetach Hello Kitty.
Córka Adama Małysza Karolina zaręczyła się ze swoim chłopakiem. Trzymam kciuki. Ja też lubię związki. Najdłużej byłem w związku trzy lata. W Solidarności.
Dziennikarze zachodni nie raz prosili, żeby im „pokazać jakiegoś komunistę” i nie wiedziałem, kogo wskazać.
Czy mówiąc Wyrobkiem i wskrzeszając jego perwersyjne lęki, cofa nas PiS o wiek rozwoju społecznego?
Dopóki w domach można smażyć placki ziemniaczane i podawać je na stół bez wbitej biało-czerwonej, jakoś się wyrobimy.
Zadaniem dorocznej pielgrzymki narodowców jest powstrzymanie mrocznych sił tolerancji dla nie wiadomo kogo w imię nie wiadomo czego.
Trzeba uczciwie powiedzieć, że Terlikowski palenie książek uważa za trochę nieroztropne.
Naddniestrze to w opinii międzynarodowej postsowiecki skansen. Kiedyś było częścią Mołdawii, od której się oderwało przy pomocy Rosji. Bo dla niej z kolei to doskonałe miejsce, by kontrolować region.
Kadzidło i ligawka
Jarosław Kaczyński, idąc do władzy, zapewne szczerze wierzył w swoją sprawczość, w przełamanie „imposybilizmu” administracji, w wielkie, według własnego projektu, przeoranie państwa.