Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Grzeczna rewolucja

Czy da się uniknąć wojny domowej

Algierczycy są dumni z pokojowego charakteru swoich demonstracji. Algierczycy są dumni z pokojowego charakteru swoich demonstracji. Omar Havana / Getty Images
Algierczycy rozpoczęli właśnie ćwiczenia w samoograniczaniu się – muszą wymienić stary system, nie doprowadzając przy tym do kolejnej wojny domowej.
Prezydent Buteflika z rodziną w drodze na wybory. Po udarze w 2013 r. jest według Algierczyków niezdolny do pełnienia funkcji.Billal Bensalem/NurPhoto/ZUMA Press Prezydent Buteflika z rodziną w drodze na wybory. Po udarze w 2013 r. jest według Algierczyków niezdolny do pełnienia funkcji.

W zeszły wtorek, po sześciu tygodniach masowych demonstracji, rządzący Algierią od 20 lat prezydent Abdelaziz Buteflika podał się do dymisji. Dokładnie tydzień po tym, jak wiceminister obrony i szef sztabu gen. Ahmed Gaïd Salah zasugerował konstytucyjną procedurę odsunięcia od władzy „poważnie i długotrwale chorego prezydenta”.

Sęk w tym, że poważnie i długotrwale chory Buteflika jest co najmniej od 2013 r. – wtedy to dostał udaru, po którym nigdy nie odzyskał dawnej formy.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Grzeczna rewolucja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014