Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Wspólnie na populizm

Koalicja Europejska – wyjątek od reguły

Wielkie czerwone gacie, na które happenerzy podmienili prezydencki sztandar Miloša Zemana. Wielkie czerwone gacie, na które happenerzy podmienili prezydencki sztandar Miloša Zemana. Ondrej Deml/CTK / PAP
Polska opozycja, która w dużej części zjednoczyła się, aby skuteczniej rywalizować z PiS, jest wyjątkiem na tle innych państw, gdzie władzę sprawują populistyczne ugrupowania.
Dziś węgierska opozycja jest mądra po szkodzie. 15 marca, w rocznicę rewolucji 1848 r., wspólnie zorganizowała manifestację i uchwaliła manifest, bardzo progresywny i bardzo nierealny.Lisi Niesner/Reuters/Forum Dziś węgierska opozycja jest mądra po szkodzie. 15 marca, w rocznicę rewolucji 1848 r., wspólnie zorganizowała manifestację i uchwaliła manifest, bardzo progresywny i bardzo nierealny.

Jeszcze w żadnym zachodnim kraju populiści nie stracili władzy. Tam, gdzie wcześniej wygrali wybory, wciąż rządzą. Nawet jeśli kompromitują się na potęgę, nie realizują obietnic, nie osiągają zamierzonych celów, opuszczają ich sojusznicy, poddawani są krytyce i presji międzynarodowej, wszędzie – jeśli chodzi o społeczne poparcie – radzą sobie dobrze albo bardzo dobrze. I nie ma wcale dużego znaczenia koniunktura gospodarcza – we Włoszech jest słaba, a populistyczna Liga Północna podwoiła poparcie.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Wspólnie na populizm"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022