Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Koniec Zachodu, jaki znamy?

Jak finansowy kryzys popsuł politykę

Angela Merkel na muralu, okolice Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Angela Merkel na muralu, okolice Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Kai Pfaffenbach/Reuters / Forum
Adam Tooze miał zamiar napisać książkę o kryzysie finansowym, który zaczął się we wrześniu 2008 r. od bankructwa banku Lehman Brothers, a formalnie zakończył 5 lat później. Ostatecznie napisał inną, gorąco dzisiaj dyskutowaną: „Po upadku. Jak dziesięciolecie kryzysu finansowego zmieniło świat”.
Zarysowującą się już w 2009 r. niewypłacalność Grecji Adam Tooze uważa za kontynuację kryzysu finansowego 2008 r.Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny/Forum Zarysowującą się już w 2009 r. niewypłacalność Grecji Adam Tooze uważa za kontynuację kryzysu finansowego 2008 r.

To właśnie jesienią 2008 r., twierdzi Tooze, nie tylko zaczął się wielki gospodarczy kryzys, ale także szybki upadek liberalnej demokracji. Konsekwencją były zawirowania polityczne w Europie Południowej, autorytarny zwrot na Węgrzech, w Rosji czy Turcji, nowa pewność siebie Chin oraz brexit i zwycięstwo Trumpa w 2016 r. W ciągu dziesięciu lat rozpadł się ten Zachód, jaki znaliśmy po 1989 r., a może nawet i po 1945 r. – Tooze porównuje 2008 r. z latem 1914 r., tyle że bez wojny światowej.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec Zachodu, jaki znamy?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >