Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nowy Kiska

Były prezydent Słowacji zakłada partię polityczną

Zuzana Čaputova i Andrej Kiska. Zuzana Čaputova i Andrej Kiska. Radovan Stoklasa/Reuters / Forum

Kiska, który w czerwcu przekaże władzę Zuzanie Čaputovej, postanowił zostać w polityce i stanąć na czele zakładanej partii.

Ustępujący prezydent Słowacji Andrej Kiska zaskoczył wszystkich i ogłosił, że zakłada partię polityczną. Tym samym demokraci w tym kraju postanowili pójść za ciosem i odsunąć nacjonalistów i populistów od władzy. Kiska w czerwcu przekaże władzę Zuzanie Čaputovej, którą poparł w kampanii. Łączy ich styl i program polityczny: Kiska przez ostatnich pięć lat był jedynym gwarantem praworządności w kraju, traktowanym jak prywatny folwark przez populistyczną partię SMER. Jej hegemonię złamała dopiero ubiegłoroczna fala demonstracji po tym, jak na zamówienie powiązanej z rządzącymi grupy przestępczej płatni zabójcy zamordowali dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kušnirovą. SMER jednak nadal prowadzi w sondażach.

Kiska mógł ubiegać się o drugą kadencję, którą by prawdopodobnie wygrał. Odmówił i to mimo próśb środowisk przerażonych narastającymi w kraju tendencjami autorytarnymi. Twierdził, że to z powodów rodzinnych – ponoć żona po pierwszej kadencji miała dość nieustannej szarpaniny i wymogła na nim wycofanie się z polityki. Najwyraźniej wszystko zmieniło zwycięstwo Čaputovej. W sondażach nagle wystrzeliła jej partia Progresywna Słowacja. Kilka dni później Kiska postanowił zostać w polityce. Więcej szczegółów na razie nie podał. Jeśli obecny rząd SMER wytrzyma do regularnych wyborów w przyszłym roku (co wcale nie jest takie pewne), a trend wzmacniający demokratów się utrzyma, to Słowacy mogą po ośmiu latach pozbyć się rządu populistów.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy Kiska"
Reklama