Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka

Wydarzenia

Komisja ds. rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego chce więcej bezpieczeństwa na drogach. Od 2022 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane w Unii mają mieć m.in. blokadę alkoholową (sprawdza trzeźwość kierowcy), asystenta pasa ruchu, system ostrzegania przed przekraczaniem prędkości i alarm automatycznie informujący służby o uczestnictwie w wypadku. W samochodach mają też być montowane specjalne szyby i pokrywy silnika redukujące obrażenia u osób potrąconych przez auta.

Rząd na razie nie zliberalizuje rynku gazu, najpierw musimy uniezależnić się od dostaw z Rosji – powiedział 1 kwietnia Piotr Naimski, pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Rząd ma świadomość, że takie podejście budzi kontrowersje, ale ocenił, że „to my mamy rację”. Na razie surowe wymogi tzw. ustawy o zapasach paliw pozostaną więc bez zmian. Jej nowelizacja z lat 2016–17 zmusiła importerów gazu do gromadzenia jego dużych zapasów, co obniżyło rentowność przesyłu gazu do Polski i umocniło monopol PGNiG. /Polityka Insight Energy

• Firma energetyczna innogy Polska uruchomiła pierwszy w Warszawie i jeden z największych w Europie elektryczny car sharing (wynajem samochodów na minuty) pod nazwą innogy go! Do dyspozycji klientów będzie 500 elektrycznych samochodów BMW i3, w tym 30 sportowych BMW i3s. Równolegle powstanie w stolicy 500 stacji ładowania pojazdów. Koszt jazdy BMW i3 w wynosi 1,19 zł za minutę, zaś BMW i3S – 1,49 zł za minutę. Partnerem wspierającym finansowo cały projekt jest ING Bank Śląski.

Koszt jazdy BMW i3 w wynosi 1,19 zł za minutę, zaś BMW i3S – 1,49 zł za minutę.materiały prasoweKoszt jazdy BMW i3 w wynosi 1,19 zł za minutę, zaś BMW i3S – 1,49 zł za minutę.

Grupa Selena (branża chemiczna) zainwestowała 8 mln zł w najnowocześniejsze i największe w Europie laboratorium chemii budowlanej. Zbudowano je w Dzierżoniowie, czyli na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) INVEST-PARK m.in. dlatego, że na terenie WSSE są już zlokalizowane dwie fabryki Seleny. Laboratorium o powierzchni ponad 4 tys. m kw. ma koordynować prace działów badawczych z Polski, Włoch, Hiszpanii, Turcji oraz Chin. Selena ma odbiorców w 70 krajach świata.

***

Kadry

Radosław Krawczyk został prezesem OT Logistics, firmy zajmującej się spedycją i transportem. Ukończył SGH na kierunku finanse i bankowość oraz studia MBA. Przez wiele lat pracował w Grupie PKP Cargo jako dyrektor finansowy, a potem członek zarządu w spółkach zależnych Grupy w Polsce i w Niemczech. W 2017 r. przeszedł do OT Logistics. Na początku był dyrektorem finansowym, a potem wiceprezesem ds. finansowych.

Radosław Krawczykmateriały prasoweRadosław Krawczyk

• Nowym prezesem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (zrzesza 130 firm) został Andrzej Dulka. Z branżą telekomunikacyjną związany jest od 1994 r. Przez ostatnie 13 lat stał na czele Alcatel-Lucent Polska (telekomunikacja), gdzie odpowiadał za rozwój biznesu w Polsce i Europie Centralnej. Działa także w Komitecie Elektroniki i Telekomunikacji PAN, w Radzie Dyrektorów European Federation of ICT, Telecom&Media Engineers oraz kieruje Stowarzyszeniem Inżynierów Telekomunikacji. Z wykształcenia jest doktorem automatyki – ukończył Moskiewski Uniwersytet Górniczy.

***

Barometr

• Firma doradcza KPMG opracowała raport: Barometr cyberbezpieczeństwa. W obronie przed cyberatakami. Okazuje się, że jedna czwarta firm w ubiegłym roku odnotowała wzrost cyberataków. Najczęściej byli to pojedynczy hakerzy (84 proc.), zorganizowane grupy cyberprzestępcze (58 proc.) oraz cyberterroryści (54 proc.). Mimo wzrostu liczby incydentów niewiele ponad połowa firm opracowała procedury reagowania i plany zarządzania kryzysowego na wypadek wystąpienia cyberataku. 6 proc. organizacji przyznało, że w ogóle nie monitoruje bezpieczeństwa sieci.

• Według ekspertów Bain&Company (doradcy funduszy private equity) w 2018 r. zainwestowały one w Polsce ok. 2 mld euro w ok. 40 spółkach. Wśród największych transakcji były: zakup producenta nakłuwaczy medycznych HTL-Strefa przez Investindustrial, przejęcie Velvet Care (wyroby papierowe) przez Abris Capital Partners, spółki Intive z sektora IT przez Mid Europa Partners czy też firmy z branży metalowej Aludesign przez Tar Heel Capital. W tym roku największym zainteresowaniem wśród funduszy cieszyć się mają spółki z sektora dóbr konsumenckich, handlu detalicznego, ochrony zdrowia oraz spółki technologiczne i infrastrukturalne.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Coraz więcej firm wdraża i realizuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Potwierdza to najnowsza edycja raportu Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki przygotowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Raport podsumowuje rozwój CSR w 2018 r. W ubiegłorocznej edycji liczba zgłoszonych projektów realizowanych przez firmy przekroczyła tysiąc. W tym roku ma być ich ponad 1500.

Fundacja Orange kontynuuje w 300 szkołach realizację bezpłatnych programów: MegaMisja i #SuperKoderzy, które podnoszą cyfrowe kompetencje uczniów i nauczycieli. Z tej okazji szkoły dostają granty i pomoce edukacyjne. Do tej pory z programu MegaMisja skorzystało 20 tys. dzieci w 800 szkołach, a z programu #SuperKoderzy – ponad 7 tys. uczniów w 340 szkołach w całym kraju.

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Rynek; s. 48
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama