Historia

To miała być operacja chirurgiczna

Rozmowa z Davidem Martelo, uczestnikiem rewolucji goździków

Żołnierze na ulicach Lizbony z goździkami, symbolem rewolucji, 28 kwietnia 1974 r. Żołnierze na ulicach Lizbony z goździkami, symbolem rewolucji, 28 kwietnia 1974 r. Henri Bureau/Sygma/Corbis/VCG / Getty Images
O portugalskiej rewolucji goździków sprzed 45 lat opowiada jej uczestnik David Martelo.
David Martelo (ur. 1946), pułkownik rezerwy, wstąpił do Akademii Wojskowej w 1963 r. W latach 1967–72 służył w Angoli. Uczestnik zamachu wojskowego w Portugalii w 1974 r.Krzysztof Kubiak David Martelo (ur. 1946), pułkownik rezerwy, wstąpił do Akademii Wojskowej w 1963 r. W latach 1967–72 służył w Angoli. Uczestnik zamachu wojskowego w Portugalii w 1974 r.

KRZYSZTOF KUBIAK: – Dlaczego w kwietniu 1974 r. armia obaliła rząd Portugali?
DAVID MARTELO: – Każdy proces, który ostatecznie uznaje się za przełomowy i dalekosiężny, inicjowany jest przez zdarzenie pozornie błahe. W przypadku Portugalii była to decyzja rządu, by oficerom zawodowym zaliczać do okresu wysługi (zależały od niego starszeństwo stopnia i pobory) tylko okres po ukończeniu szkoły wojskowej, a oficerom awansowanym za zasługi na polu walki – cały czas służby od powołania w szeregi.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Historia; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "To miała być operacja chirurgiczna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021