Historia

To miała być operacja chirurgiczna

Rozmowa z Davidem Martelo, uczestnikiem rewolucji goździków

Żołnierze na ulicach Lizbony z goździkami, symbolem rewolucji, 28 kwietnia 1974 r. Żołnierze na ulicach Lizbony z goździkami, symbolem rewolucji, 28 kwietnia 1974 r. Henri Bureau/Sygma/Corbis/VCG / Getty Images
O portugalskiej rewolucji goździków sprzed 45 lat opowiada jej uczestnik David Martelo.
David Martelo (ur. 1946), pułkownik rezerwy, wstąpił do Akademii Wojskowej w 1963 r. W latach 1967–72 służył w Angoli. Uczestnik zamachu wojskowego w Portugalii w 1974 r.Krzysztof Kubiak David Martelo (ur. 1946), pułkownik rezerwy, wstąpił do Akademii Wojskowej w 1963 r. W latach 1967–72 służył w Angoli. Uczestnik zamachu wojskowego w Portugalii w 1974 r.

KRZYSZTOF KUBIAK: – Dlaczego w kwietniu 1974 r. armia obaliła rząd Portugali?
DAVID MARTELO: – Każdy proces, który ostatecznie uznaje się za przełomowy i dalekosiężny, inicjowany jest przez zdarzenie pozornie błahe. W przypadku Portugalii była to decyzja rządu, by oficerom zawodowym zaliczać do okresu wysługi (zależały od niego starszeństwo stopnia i pobory) tylko okres po ukończeniu szkoły wojskowej, a oficerom awansowanym za zasługi na polu walki – cały czas służby od powołania w szeregi.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Historia; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "To miała być operacja chirurgiczna"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021