Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne – 60 lat

Laureaci Nagród Historycznych POLITYKI 2019 i sprzed 60 lat

Polityka
No więc mamy jubileusz. w 1959 r. po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrody Historyczne.

Chyba nie nadużywam patosu, gdy powiem, że nagrody historyczne POLITYKI zrodziły się z polskiego Października. W końcówce 1957 r. wraz z likwidacją „Po prostu” Gomułka pokazał, gdzie są granice demokracji politycznej, ale w dziedzinie kultury i nauki duch swobody sprzyjał poszukiwaniom i badaniom.

Ustanowienie nowej nagrody historycznej zapowiedzieliśmy już w 1958 r., krótko po objęciu kierownictwa redakcji przez Mieczysława F. Rakowskiego. Była to część składowa strategii POLITYKI, która chciała zapełnić (częściowo przynajmniej i nie ulega wątpliwości, że z powodzeniem) vacuum powstałe po likwidacji „Po prostu”.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagrody Historyczne – 60 lat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022