Jego wystąpienia to połączenie piarowskich trików, fraz peerelowskich dygnitarzy i banałów podobnych do tych, którymi ochoczo dzielą się rozmaici trenerzy personalni, mentorzy i influencerzy. Mateusz Morawiecki wniósł do polskiej polityki prawdziwe retoryczne perły.
Jakiej Unii Europejskiej chce PiS, to wiadomo po wielu choćby ostatnich wypowiedziach polityków tej partii.
Strajki i protesty przy populistycznych rządach to nowe doświadczenie. Przekonali się o tym wcześniej lekarze, opiekunowie osób niepełnosprawnych, a ostatnio – najdobitniej – nauczyciele. Czy jest sposób na PiS?
Karol Marks powiedział kiedyś, że historia najpierw wydarza się jako tragedia, a potem powtarza jako farsa. W przypadku Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z procesem raczej odwrotnym. Angielski faszyzm najpierw wydarzył się jako farsa, a dopiero dziś zaczyna przeradzać się w siłę, która doprowadziła do narodowej tragedii, jaką stał się brexit.
Rozmowa z prof. Ireną Kotowską o tym, dlaczego coraz więcej Polaków umiera i z jakiego powodu zaczęła spadać spodziewana długość życia.
To już kolejne wybory, w których rola PSL ma pierwszorzędne znaczenie. Tym razem stawką będzie przetrwanie wielkiego bloku opozycji do wyborów parlamentarnych. A bez ludowców na pokładzie raczej nie będzie już możliwe pokonanie PiS.
Opozycja staje przed trudnym zadaniem – pokonanie rządzącego dzisiaj obozu to nie jeden wyborczy akt, ale dłuższy proces. Z wieloma niewiadomymi.
Przegapiliśmy Karola Modzelewskiego. Nie słyszeliśmy tego, co nam mówił. I zostaliśmy za to słusznie ukarani.
Polacy pokochali nienawiść w sieci. Hejt podbił serca lewicowców i narodowców. Uwiódł młodych, czyli uczniów podstawówek, i starych w wieku emerytalnym.
Żywienie polskich skazańców kosztuje 118 mln zł rocznie. W więzieniach karmią lepiej niż w szpitalach. Co nie znaczy, że smacznie.
Na pensje dla nauczycieli, na obchody rocznicy, na czynsz dla fundacji, na film dokumentalny – na to, co dla nich ważne, obywatele coraz częściej składają się sami.
Czy warto tolerować w Polsce chwilówki?
Rozmowa z Andrzejem Kraszewskim, profesorem Politechniki Warszawskiej, byłym ministrem środowiska, o zagrożeniach dla naszego zdrowia i kraju wynikających z fatalnej gospodarki wodnej.
Pomysł Donalda Trumpa na Amerykę Łacińską najlepiej widać na przykładzie Wenezueli. Gotów jest wesprzeć rebelię Juana Guaidó interwencją wojskową.
Niemcom zawalił się świat liberalnej demokracji, w który gorąco wierzyli. Trump, brexit, skręcająca ku nacjonalizmom Europa Wschodnia. Teraz na nowo oceniają historię po 1989 r.
Rozmowa z noblistką Swietłaną Aleksijewicz o wyborze Ukrainy, o snach Łukaszenki i Putina i o pomieszaniu języków.
Niewiele wiemy o poglądach na sprawy zagraniczne zwycięzcy ukraińskich wyborów. A to one staną się jednym z najważniejszych testów przyszłego prezydenta. Zwłaszcza kiedy opadnie fala euforii „Wołodymyrem Zełenskim z ekranu”.
Codzienny informacyjny program telewizyjny z założenia był propagandową tubą władzy w PRL.
No więc mamy jubileusz. w 1959 r. po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrody Historyczne.
Życie niewolników nie pozostawia po sobie zwykle wielu śladów. A jednak o dwojgu – palaczce fajki z plantacji Belvoir i ciemnoskórym Islandczyku – udało się wiele dowiedzieć. Dzięki badaniom genetycznym.
Jak 45 lat temu Węgier nazwiskiem Rubik zawojował świat kolorową łamigłówką niewielkich rozmiarów.
Odważni, przedsiębiorczy i zakochani w ekologii – tacy mają być młodzi Finowie. Aby tak było, na jeden dzień wysyłani są do świata dorosłych.
Powrót Roberta Kubicy do Formuły 1 nosi znamiona czarnej komedii, ale wobec notorycznych problemów z bolidem Williamsa i rosnącej frustracji są obawy, że skończy się tragedią.
Relacja głównych bohaterów nie mogłaby się udać w realnym świecie, ale amerykańskie kino to jednak inna rzeczywistość, a efekt jest całkiem rozrywkowy.
Emocjonalny odbiór całości wzmacnia fakt, że widz od początku wie, co się stało, a bohaterowie nie.
Powolny, snujący się rytm spektaklu łatwo może uśpić, nie tylko czujność widza.
W tej różnorodności finalistów ciężko będzie wskazać laureata Grand Prix.
Nie jest to opowieść wyłącznie o autorze „Małej apokalipsy”, ale o całej rodzinie Konwickich i przyjaciołach.
Tytułowe opowiadanie ukazało się w końcówce 2017 r., najpierw na łamach amerykańskiego magazynu „New Yorker”. I choć to krótka historia o randkowaniu w czasach wiadomości tekstowych, budowaniu relacji raczej we własnej głowie niż w rzeczywistości, to jej sukces trudno podważyć.
Mocne, osadzone w życiowym konkrecie, a jednocześnie szalenie poetyckie. Elegia o śmietniku życia.
Potężna dawka fantastycznych nagrań.
Wytrawna grupa muzyków dostarczająca słuchaczom solidnie wykuty kawałek bardzo porządnego klasycznego metalu.
Trudno przejść obok tych tekstów i tej muzyki obojętnie.
„Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie” – oto hasło tegorocznej edycji jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w naszym regionie.
Nadchodzące koncerty gwiazd lat 90. to dobra okazja, by wreszcie się przekonać, czym tamta dekada różniła się od innych.
Afer z cenzurą w galeriach mieliśmy w III RP paradoksalnie więcej niż w czasach PRL. Ostatni rozdział w historii dokuczania artystom dopisał dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Serotonina” Michela Houellebecqa pokazuje, jak z surowców wtórnych użytych w poprzednich książkach stworzyć powieść, która będzie dokładnie trafiała w gusta czytelników. To idealne wyczucie rynku, ale ze szkodą dla literatury.
Ta władza najczęściej wywołuje dreszcz przerażenia – mówią autorzy dokumentu „Antropocen: epoka człowieka”, który zaprezentuje festiwal Millennium Docs Against Gravity.
Istotę „parlamensplaining” widać najpełniej w sloganie wyborczym: „Przeciwko feministkom, w obronie prawdziwych kobiet”.
Inteligencja, zwłaszcza jej elita, nie garnie się do Prawa i Sprawiedliwości.
Gdy zapytać młodego Polaka, co to takiego „wartości chrześcijańskie” i co jest podstawą etyki chrześcijańskiej, to zwykle powie, że „miłość bliźniego”.
Zważywszy na kontrowersyjny kształt banana, jest pytanie, czy porządna kobieta powinna go w ogóle brać do ręki.
Skazani niechętnie siedzą w Polsce i jeśli mogą, uciekają za granicę.
Wygląda fantastycznie. Stoi prosto, jakby cierpliwie czekał 2400 lat, aż mu zrobimy zdjęcia. Ale to nie jedyny ostatnio odkryty wrak, który odsłania tajemnice starożytnej żeglugi. Co więcej, by ją badać, nie zawsze trzeba schodzić pod wodę.
Kto wybierze Europę
Jakiej Unii Europejskiej chce PiS, to wiadomo po wielu choćby ostatnich wypowiedziach polityków tej partii.