Kultura

Zrozumieć świat

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Nowy dokument Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow”. Nowy dokument Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow”. Against Gravity / materiały prasowe
„Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie” – oto hasło tegorocznej edycji jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w naszym regionie.

„Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie” – oto hasło tegorocznej edycji jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w naszym regionie. W programie blisko 160 dokumentów. Sensacyjnie zapowiada się premiera najnowszego filmu Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman... i była miłość w getcie”, do którego scenariusz napisała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny. Wiele dobrego można się również spodziewać po wizualnym eseju z pogranicza kina i teatru „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” Borysa Lankosza. Bohaterem retrospektywy i honorowym gościem udzielającym lekcji kina będzie mieszkający w Teksasie Włoch Roberto Minervini – twórca zajmujący się obserwacją przemian wielokulturowej Ameryki. Atrakcyjnie zapowiada się też debata pod hasłem „Dekada braku nadziei. Od pustych półek do Okrągłego Stołu” połączona z projekcją dokumentu „1989” Michała Bielawskiego – rozmowę z udziałem m.in. Małgorzaty Niezabitowskiej i prof. Tomasza Nałęcza poprowadzi Joanna Solska, publicystka i dziennikarka ekonomiczna POLITYKI. To jedna z wielu imprez towarzyszących festiwalu: spotkań, warsztatów i koncertów.

Szczegóły: www.mdag.pl

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, 10–24 maja, Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Lublin, Bydgoszcz

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Zrozumieć świat"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Trzy namiestniczki Niderlandów

Trzy kobiety – Małgorzata Austriacka, Maria Węgierska i Małgorzata z Parmy – rządziły Niderlandami przez 60 lat. Jako namiestniczki wyznaczane przez cesarzy z dynastii Habsburgów były władczyniami nietypowymi.

Anna Brzezińska
23.02.2021