Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Podwórko na wyłączność

AMERYKA ŁACIŃSKA: Ostry kurs Trumpa

Interwencja USA w Wenezueli mogłaby wywołać wojnę domową. Na dodatek ustanowiłaby rząd z zewnętrznego nadania. Na zdjęciu Juan Guaido przemawia do mieszkańców Caracas. Interwencja USA w Wenezueli mogłaby wywołać wojnę domową. Na dodatek ustanowiłaby rząd z zewnętrznego nadania. Na zdjęciu Juan Guaido przemawia do mieszkańców Caracas. Carlos Garcia Rawlins / Reuters
Pomysł Donalda Trumpa na Amerykę Łacińską najlepiej widać na przykładzie Wenezueli. Gotów jest wesprzeć rebelię Juana Guaidó interwencją wojskową.
Apogeum stosunku Trumpa do Ameryki Łacińskiej była zapowiedź zbudowania wzdłuż całej granicy anerykańsko-meksykańskiej muru separacyjnego. Na zdjęciu granica między San Diego a Tijuaną.Office of Representative Phil Gingrey/Wikipedia Apogeum stosunku Trumpa do Ameryki Łacińskiej była zapowiedź zbudowania wzdłuż całej granicy anerykańsko-meksykańskiej muru separacyjnego. Na zdjęciu granica między San Diego a Tijuaną.

Wenezuela to politycznie najgorętsze dziś miejsce w regionie – nie tylko dla Donalda Trumpa. Jego ekipa nie kryje, że chciałaby pozbyć się tamtejszego prezydenta autokraty. Urzędnicy z Waszyngtonu od miesięcy spiskują z wenezuelską opozycją. Stawka jest wysoka: Wenezuela to kraj zasobny w złoża ropy.

Konflikt między autokratycznym rządem Madura a jego przeciwnikami sięgnął w ostatnich dniach kolejnego apogeum. Przewodniczący parlamentu Juan Guaidó, który w styczniu ogłosił się prezydentem kraju, ukazał się w zeszłym tygodniu w otoczeniu wojskowych i zapowiedział rychły koniec rządów Madura.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Podwórko na wyłączność"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022