Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Terminal LNG w Świnoujściumateriały prasowe Terminal LNG w Świnoujściu
Kinga Piecuch, prezes SAP Polskamateriały prasowe Kinga Piecuch, prezes SAP Polska

Wydarzenia

• Do końca roku będzie wybrany wykonawca rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Wcześniej Komisja Europejska uznała, że rządowa pomoc publiczna dla tej inwestycji jest zgodna z unijnym prawem. W efekcie w terminalu do 2023 r. powstaną m.in. nowe regazyfikatory, trzeci zbiornik na gaz skroplony, drugie nabrzeże i bocznica kolejowa. Dzięki inwestycjom przepustowość tej części portu wzrośnie z 5 do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie. Łączny, planowany koszt rozbudowy to 823,5 mln zł, z czego 553 mln zł ma pochodzić z funduszy europejskich. /Polityka Insight Energy

• Działająca w Polsce i w Wielkiej Brytanii firma Billon, wprowadzająca technologię blockchain do szerszego użytku, otrzymała od KNF licencję na emisję pieniądza elektronicznego. Jest to pierwszy taki przypadek w Polsce. Billon chce oferować przedsiębiorstwom i klientom detalicznym w Europie rozwiązania wykorzystujące potencjał pieniądza elektronicznego. Chce też przeprowadzać m.in. przelewy przez e-mail i na telefon, mikropłatności za treści multimedialne czy e-commerce oraz wypłaty korporacyjne przy niższych niż standardowe kosztach.

• 13–15 maja odbędzie się XI Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) w Katowicach. To największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej. Szczególnie eksponowane w tym roku tematy to: rola młodych w przekształcaniu Europy, przyszłość Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym oraz międzynarodowa współpraca gospodarcza. W poprzedniej edycji EKG brało udział ponad 11,5 tys. uczestników.

***

Kadry

Kinga Piecuch, prezes SAP Polska (firma oferuje oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwami), awansowała w strukturach europejskich koncernu i teraz będzie odpowiedzialna za rozwój rozwiązań SAP skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Do czasu powołania jej następcy będzie łączyła nową funkcję z dotychczasowymi obowiązkami. Kinga Piecuch ma 20-letnie doświadczenie w branży nowych technologii i IT. Szefem SAP w Polsce została w 2014 r. Wcześniej była członkiem zarządu oraz prezesem Xerox Polska. Pracowała także w IBM, kierując działem handlowym. Ma wyższe wykształcenie ekonomiczne ze specjalizacją marketing i zarządzanie.

• Po 16 latach pełnienia funkcji prezesa Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki przechodzi z zarządu do rady nadzorczej banku. Zastąpi go Tomasz Kowalski związany z Grupą Deutsche Bank w Polsce od 2004 r. Kowalski był m.in. członkiem zarządu DB Polska oraz odpowiadał za zarządzanie departamentami operacyjnymi i administracyjnymi. Pracował także w Fortis Bank Polska oraz w Polish-American Small Business Credit Corporation. Tomasz Kowalski jest absolwentem Wydziału Ekonomiki i Organizacji Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Clemson University w Stanach Zjednoczonych. Ukończył także studia podyplomowe na uniwersytecie w Wisconsin.

***

Barometr

• 47 proc. istniejących obecnie zawodów może zniknąć do 2030 r., prognozują autorzy raportu „Pracownik Przyszłości” zrealizowanego przez Infuture Hatalska Foresight Institute na zlecenie firmy Samsung. Większość zadań wykonywanych obecnie może być w przyszłości zastąpiona przez roboty lub sztuczną inteligencję (AI). Z raportu wynika, że pracownicy przyszłości powinni mieć zdolność aktywnego uczenia się i abstrakcyjnego myślenia, być kreatywni, a także umieć dzielić się wiedzą. Szczególnie istotne będą umiejętności z obszaru STEM (science, technology, engineering, maths) oraz umiejętności cyfrowe. Szacuje się, że do 2035 r. na świecie będzie około miliarda „cyfrowych nomadów”, którzy mając dostęp do mobilnych urządzeń i internetu, będą wykonywać pracę z każdego miejsca na ziemi.

• Banknot w Polsce zużywa się obecnie średnio po 375 dniach – podała PAP, powołując się na dane NBP z pierwszego kwartału tego roku. Dla porównania w pierwszym kwartale 2009 r. zużyte banknoty trafiały do NBP po 175 dniach. Na koniec marca tego roku w obiegu było 2,1 mld sztuk banknotów, z tego najwięcej, ponad 1,3 mld sztuk o nominale 100 zł. Najmniej – 500 zł, które do obiegu weszły w lutym 2017 r. i obecnie jest ich na rynku 15,7 mln sztuk. Wartość wszystkich banknotów będących w użyciu sięga 216,2 mld zł. Dla porównania dziesięć lat wcześniej było to ok. 1,1 mld sztuk banknotów o łącznej wartości 97,1 mld zł.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

Spółka SEGRO, właściciel i deweloper powierzchni magazynowych, w ramach działań proekologicznych, zainstalowała na terenach parków magazynowych w Pruszkowie pod Warszawą oraz w Gądkach pod Poznaniem pasieki na mniej więcej pół miliona pszczół. Opieką nad pszczołami i zbieraniem miodu zajmuje się firma Pszczelarium. Pszczoły zamieszkujące parki SEGRO wyprodukują prawie 200 kg miodu rocznie.

• Szefowie dwóch agencji PR: H+K Strategies oraz First PR przygotowali propozycję Kodeksu Etyki PR, który miałby przyczynić się do zwiększenia transparentności branży i jej rozwoju. Kodeks zawiera 11 zasad. M.in. przyjmuje się w nim, że specjaliści public relations publikują tylko prawdziwe, zweryfikowane informacje, bez zniekształceń i manipulacji. Są zobowiązani do respektowania niezależności dziennikarskiej i swobody interpretacji treści przekazywanych dziennikarzom. Nie mogą też nieuczciwie konkurować z innymi specjalistami public relations i szkodzić ich reputacji. Dziwne, że do poszanowania wszystkich tych zasad potrzebny jest aż osobny kodeks.

Grupa Carlsberg, producent piwa, na etykietach swoich butelek stosuje farby z certyfikatem Cradle to Cradle™ Silver. Certyfikatem oznaczone są produkty, które spełniają wyśrubowane normy ekologiczne, dzięki czemu butelka łącznie z etykietą nie szkodzi środowisku i nadaje się w całości do recyklingu.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Świat kolekcjonerów zabawek. Ludzie bez pasji ich nie zrozumieją

Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.

Juliusz Ćwieluch
28.01.2023
Reklama