Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Terminal LNG w Świnoujściumateriały prasowe Terminal LNG w Świnoujściu
Kinga Piecuch, prezes SAP Polskamateriały prasowe Kinga Piecuch, prezes SAP Polska

Wydarzenia

• Do końca roku będzie wybrany wykonawca rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Wcześniej Komisja Europejska uznała, że rządowa pomoc publiczna dla tej inwestycji jest zgodna z unijnym prawem. W efekcie w terminalu do 2023 r. powstaną m.in. nowe regazyfikatory, trzeci zbiornik na gaz skroplony, drugie nabrzeże i bocznica kolejowa. Dzięki inwestycjom przepustowość tej części portu wzrośnie z 5 do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie. Łączny, planowany koszt rozbudowy to 823,5 mln zł, z czego 553 mln zł ma pochodzić z funduszy europejskich. /Polityka Insight Energy

• Działająca w Polsce i w Wielkiej Brytanii firma Billon, wprowadzająca technologię blockchain do szerszego użytku, otrzymała od KNF licencję na emisję pieniądza elektronicznego. Jest to pierwszy taki przypadek w Polsce. Billon chce oferować przedsiębiorstwom i klientom detalicznym w Europie rozwiązania wykorzystujące potencjał pieniądza elektronicznego. Chce też przeprowadzać m.in. przelewy przez e-mail i na telefon, mikropłatności za treści multimedialne czy e-commerce oraz wypłaty korporacyjne przy niższych niż standardowe kosztach.

• 13–15 maja odbędzie się XI Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) w Katowicach. To największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej. Szczególnie eksponowane w tym roku tematy to: rola młodych w przekształcaniu Europy, przyszłość Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym oraz międzynarodowa współpraca gospodarcza. W poprzedniej edycji EKG brało udział ponad 11,5 tys. uczestników.

***

Kadry

Kinga Piecuch, prezes SAP Polska (firma oferuje oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwami), awansowała w strukturach europejskich koncernu i teraz będzie odpowiedzialna za rozwój rozwiązań SAP skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Do czasu powołania jej następcy będzie łączyła nową funkcję z dotychczasowymi obowiązkami. Kinga Piecuch ma 20-letnie doświadczenie w branży nowych technologii i IT. Szefem SAP w Polsce została w 2014 r. Wcześniej była członkiem zarządu oraz prezesem Xerox Polska. Pracowała także w IBM, kierując działem handlowym. Ma wyższe wykształcenie ekonomiczne ze specjalizacją marketing i zarządzanie.

• Po 16 latach pełnienia funkcji prezesa Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki przechodzi z zarządu do rady nadzorczej banku. Zastąpi go Tomasz Kowalski związany z Grupą Deutsche Bank w Polsce od 2004 r. Kowalski był m.in. członkiem zarządu DB Polska oraz odpowiadał za zarządzanie departamentami operacyjnymi i administracyjnymi. Pracował także w Fortis Bank Polska oraz w Polish-American Small Business Credit Corporation. Tomasz Kowalski jest absolwentem Wydziału Ekonomiki i Organizacji Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Clemson University w Stanach Zjednoczonych. Ukończył także studia podyplomowe na uniwersytecie w Wisconsin.

***

Barometr

• 47 proc. istniejących obecnie zawodów może zniknąć do 2030 r., prognozują autorzy raportu „Pracownik Przyszłości” zrealizowanego przez Infuture Hatalska Foresight Institute na zlecenie firmy Samsung. Większość zadań wykonywanych obecnie może być w przyszłości zastąpiona przez roboty lub sztuczną inteligencję (AI). Z raportu wynika, że pracownicy przyszłości powinni mieć zdolność aktywnego uczenia się i abstrakcyjnego myślenia, być kreatywni, a także umieć dzielić się wiedzą. Szczególnie istotne będą umiejętności z obszaru STEM (science, technology, engineering, maths) oraz umiejętności cyfrowe. Szacuje się, że do 2035 r. na świecie będzie około miliarda „cyfrowych nomadów”, którzy mając dostęp do mobilnych urządzeń i internetu, będą wykonywać pracę z każdego miejsca na ziemi.

• Banknot w Polsce zużywa się obecnie średnio po 375 dniach – podała PAP, powołując się na dane NBP z pierwszego kwartału tego roku. Dla porównania w pierwszym kwartale 2009 r. zużyte banknoty trafiały do NBP po 175 dniach. Na koniec marca tego roku w obiegu było 2,1 mld sztuk banknotów, z tego najwięcej, ponad 1,3 mld sztuk o nominale 100 zł. Najmniej – 500 zł, które do obiegu weszły w lutym 2017 r. i obecnie jest ich na rynku 15,7 mln sztuk. Wartość wszystkich banknotów będących w użyciu sięga 216,2 mld zł. Dla porównania dziesięć lat wcześniej było to ok. 1,1 mld sztuk banknotów o łącznej wartości 97,1 mld zł.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

Spółka SEGRO, właściciel i deweloper powierzchni magazynowych, w ramach działań proekologicznych, zainstalowała na terenach parków magazynowych w Pruszkowie pod Warszawą oraz w Gądkach pod Poznaniem pasieki na mniej więcej pół miliona pszczół. Opieką nad pszczołami i zbieraniem miodu zajmuje się firma Pszczelarium. Pszczoły zamieszkujące parki SEGRO wyprodukują prawie 200 kg miodu rocznie.

• Szefowie dwóch agencji PR: H+K Strategies oraz First PR przygotowali propozycję Kodeksu Etyki PR, który miałby przyczynić się do zwiększenia transparentności branży i jej rozwoju. Kodeks zawiera 11 zasad. M.in. przyjmuje się w nim, że specjaliści public relations publikują tylko prawdziwe, zweryfikowane informacje, bez zniekształceń i manipulacji. Są zobowiązani do respektowania niezależności dziennikarskiej i swobody interpretacji treści przekazywanych dziennikarzom. Nie mogą też nieuczciwie konkurować z innymi specjalistami public relations i szkodzić ich reputacji. Dziwne, że do poszanowania wszystkich tych zasad potrzebny jest aż osobny kodeks.

Grupa Carlsberg, producent piwa, na etykietach swoich butelek stosuje farby z certyfikatem Cradle to Cradle™ Silver. Certyfikatem oznaczone są produkty, które spełniają wyśrubowane normy ekologiczne, dzięki czemu butelka łącznie z etykietą nie szkodzi środowisku i nadaje się w całości do recyklingu.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Do jakiej klasy społecznej należysz?

Podział na klasy tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, oddzielone od siebie niczym zamknięte osiedla. Przemianami społecznymi w Polsce rządzi reguła św. Mateusza, głosząca, że bogatym będzie dodane.

Edwin Bendyk
23.04.2013
Reklama