Nauka

Korzenie Wuja Toma

Genetyczne śledztwo w sprawie niewolników

Ślina zachowana na ustniku fajki znalezionej w 2015 r. na cmentarzysku na plantacji Belvior, pozwoliła na ustalenie pochodzenia jednej z niewolnic. Ślina zachowana na ustniku fajki znalezionej w 2015 r. na cmentarzysku na plantacji Belvior, pozwoliła na ustalenie pochodzenia jednej z niewolnic. Mary F. Calvert/The Washington Post / Getty Images
Życie niewolników nie pozostawia po sobie zwykle wielu śladów. A jednak o dwojgu – palaczce fajki z plantacji Belvoir i ciemnoskórym Islandczyku – udało się wiele dowiedzieć. Dzięki badaniom genetycznym.
Między XVI a XIX wiekiem do Nowego Świata przypłynęło co najmniej 12,5 miliona niewolników. Obraz  Johana Moritza Rugendasa (między 1827 a 1835 r.).Itau Cultural/Wikipedia Między XVI a XIX wiekiem do Nowego Świata przypłynęło co najmniej 12,5 miliona niewolników. Obraz Johana Moritza Rugendasa (między 1827 a 1835 r.).

Jeśli nie zachowa się twoje imię, przestajesz istnieć – mówili starożytni Egipcjanie. To znakomicie odnosi się do tych, którzy nie pozostawili po sobie potomków i zostali pochowani w anonimowych grobach – głównie do biedoty i niewolników. Z informacji zgromadzonych w The Trans-Atlantic Slave Trade Databaser między 1514 a 1866 r. do Nowego Świata przypłynęło 12,5 mln Afrykanów. Śladem historycznym po nich są listy załadunkowe statków handlarzy niewolników wraz z informacjami o celu podróży oraz wzmianki w dokumentach prawnych i listach ich właścicieli.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Korzenie Wuja Toma"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019