„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Korzenie Wuja Toma

Genetyczne śledztwo w sprawie niewolników

Ślina zachowana na ustniku fajki znalezionej w 2015 r. na cmentarzysku na plantacji Belvior, pozwoliła na ustalenie pochodzenia jednej z niewolnic. Ślina zachowana na ustniku fajki znalezionej w 2015 r. na cmentarzysku na plantacji Belvior, pozwoliła na ustalenie pochodzenia jednej z niewolnic. Mary F. Calvert/The Washington Post / Getty Images
Życie niewolników nie pozostawia po sobie zwykle wielu śladów. A jednak o dwojgu – palaczce fajki z plantacji Belvoir i ciemnoskórym Islandczyku – udało się wiele dowiedzieć. Dzięki badaniom genetycznym.
Między XVI a XIX wiekiem do Nowego Świata przypłynęło co najmniej 12,5 miliona niewolników. Obraz  Johana Moritza Rugendasa (między 1827 a 1835 r.).Itau Cultural/Wikipedia Między XVI a XIX wiekiem do Nowego Świata przypłynęło co najmniej 12,5 miliona niewolników. Obraz Johana Moritza Rugendasa (między 1827 a 1835 r.).

Jeśli nie zachowa się twoje imię, przestajesz istnieć – mówili starożytni Egipcjanie. To znakomicie odnosi się do tych, którzy nie pozostawili po sobie potomków i zostali pochowani w anonimowych grobach – głównie do biedoty i niewolników. Z informacji zgromadzonych w The Trans-Atlantic Slave Trade Databaser między 1514 a 1866 r. do Nowego Świata przypłynęło 12,5 mln Afrykanów. Śladem historycznym po nich są listy załadunkowe statków handlarzy niewolników wraz z informacjami o celu podróży oraz wzmianki w dokumentach prawnych i listach ich właścicieli.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Korzenie Wuja Toma"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020