Ci, którym obce były zasady rozwiniętej europejskiej cywilizacji, zawsze budzili sprzeczne uczucia – pogardy, obcości, ale i fascynacji.
Rozmowa z dr. hab. Adamem Pałuchowskim o tym, skąd się wzięli i jak żyli antyczni niewolnicy oraz czy ich istnienie zatrzymało postęp techniczny.
Na małym ekranie coraz częściej odżywa koszmar czasów niewolnictwa. Ale czy twórcy seriali nie trywializują dramatu czarnych Amerykanów?
Wydanie poświęcone Afryce ukaże się 4 listopada. Ten kontynent skazany na bezdziejowość ma za sobą bogatą i burzliwą przeszłość.
Co było przed Black Lives Matter? Walka o zniesienie niewolnictwa, ruchy na rzecz równości ras, płci i orientacji seksualnych dowodzą ponadczasowej skuteczności oporu.
Prezydent Jefferson miał sześcioro dzieci z czarnoskórą niewolnicą, która była przyrodnią siostrą jego żony.
Burza wokół „Przeminęło z wiatrem” jest częścią dużo szerszego zjawiska. Najogólniej rzecz biorąc, chodzi o to, co zrobić ze wstydliwymi reliktami przeszłości.
Koreą Południową niemal na równi z koronawirusem wstrząsnął skandal związany z niewolnictwem seksualnym. Zamieszani mogą być politycy i celebryci oraz nawet ćwierć miliona internautów.
Na Kapitol wraca temat odszkodowań dla potomków czarnych niewolników. Pieniądze może się znajdą, ale nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, jak je sprawiedliwie wypłacić.
Życie niewolników nie pozostawia po sobie zwykle wielu śladów. A jednak o dwojgu – palaczce fajki z plantacji Belvoir i ciemnoskórym Islandczyku – udało się wiele dowiedzieć. Dzięki badaniom genetycznym.