Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Thomas i Sally

Czarnoskóre dzieci prezydenta Jeffersona

Powitanie przez niewolników Jeffersona wracającego z Paryża do posiadłości w Monticello, drzeworyt z XIX w. Powitanie przez niewolników Jeffersona wracającego z Paryża do posiadłości w Monticello, drzeworyt z XIX w. AKG / EAST NEWS
Prezydent Jefferson miał sześcioro dzieci z czarnoskórą niewolnicą, która była przyrodnią siostrą jego żony.
Karykatura kolportowana przez przeciwników politycznych prezydenta. On jako kogut z czarną kurą konkubiną.AN Karykatura kolportowana przez przeciwników politycznych prezydenta. On jako kogut z czarną kurą konkubiną.

Zalicza się go do grona najwybitniejszych Amerykanów. Thomas Jefferson (1743–1826) był jednym z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych, głównym autorem Deklaracji Niepodległości oraz trzecim prezydentem. Pełniąc tę funkcję niemal podwoił terytorium USA – doprowadził do zakupu od cesarza Napoleona za 15 mln dol. ponad 2 mln km kw. na środku kontynentu. Amerykanie umieścili jego podobiznę na banknotach, a w latach 1927–41, kiedy w górze Rushmore w Dakocie Południowej wykuwano gigantyczny pomnik, uhonorowano go obok Jerzego Waszyngtona, Teodora Roosevelta i Abrahama Lincolna.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Thomas i Sally"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022