Świat

Prezydent krajowy

UKRAINA: Zagraniczny test Zełenskiego

Pracownice Muzeum Słodyczy prezentują portret Zełenskiego ułożony z cukierków. Pracownice Muzeum Słodyczy prezentują portret Zełenskiego ułożony z cukierków. Anton Vaganov/Reuters / Forum
Niewiele wiemy o poglądach na sprawy zagraniczne zwycięzcy ukraińskich wyborów. A to one staną się jednym z najważniejszych testów przyszłego prezydenta. Zwłaszcza kiedy opadnie fala euforii „Wołodymyrem Zełenskim z ekranu”.
Macron zademonstrował wobec ukraińskiej opinii publicznej, że nowy prezydent będzie mógł liczyć na wsparcie Zachodu, że „jest do zaakceptowania”, że nie będzie odrzucony.Ludovic Marin/Pool/AFP/EAST NEWS Macron zademonstrował wobec ukraińskiej opinii publicznej, że nowy prezydent będzie mógł liczyć na wsparcie Zachodu, że „jest do zaakceptowania”, że nie będzie odrzucony.

Polityka zagraniczna była silną stroną odchodzącego prezydenta. Wcześniej nie było polityka, który zbudowałby sobie tak silną międzynarodową pozycję jak on. Petro Poroszenko był przygotowany do odgrywania roli męża stanu i lubił ją odgrywać. Konflikt w Donbasie okazał się stałym tematem rozmów z wieloma przywódcami, ale jednocześnie praktycznie pozwalał Poroszence stale funkcjonować w najważniejszych kręgach dyplomatycznych. Po 2014 r., czyli zajęciu Krymu przez Rosję i wojnie w Donbasie, Ukraina stała się ze względów bezpieczeństwa tematem stałego zainteresowania Zachodu.

Kluczowym testem nowego prezydenta będzie to, czy sprawdzi się w roli przywódcy reprezentującego kraj na świecie. Ukraińcy, podobnie do Polaków, są wrażliwi na prestiż i Poroszenko przyzwyczaił ich w ostatnich latach, że Ukraina gra poważną rolę na świecie. W polityce krajowej go krytykowali, ale jeśli chodzi o zagraniczną, dominowało przynajmniej uznanie, że nie popełnia błędów.

Dzisiaj w społeczeństwie ukraińskim trwa jeszcze okres zachwytu Zełenskim z telewizyjnego serialu. Ale oczywiste jest, że w momencie, kiedy pojawią się elementy rozczarowania, a pojawić się muszą, brak szybkich sukcesów na arenie międzynarodowej może wpływać na postrzeganie nowego prezydenta także w kraju.

Tak jak spotkań wyborczych kandydata Zełenskiego nie było prawie wcale, tak i spotkania o tematyce międzynarodowej odbyły się w tylko w zamkniętych wąskich gremiach eksperckich oraz jedno z szerszą grupą ambasadorów. Z tych rozmów za zamkniętymi drzwiami w dyplomatycznych raportach z Kijowa poszedł w świat sygnał, że kandydat nie jest przygotowany do prowadzenia polityki międzynarodowej, co zgodnie podkreślali ich uczestnicy.

Kandydat szanowany i poważny

Tyle że Zełenskiego nie wybierali dyplomaci akredytowani w Kijowie ani komentatorzy brytyjskiej czy niemieckiej prasy.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent krajowy"
Reklama