Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Prezydent krajowy

UKRAINA: Zagraniczny test Zełenskiego

Pracownice Muzeum Słodyczy prezentują portret Zełenskiego ułożony z cukierków. Pracownice Muzeum Słodyczy prezentują portret Zełenskiego ułożony z cukierków. Anton Vaganov/Reuters / Forum
Niewiele wiemy o poglądach na sprawy zagraniczne zwycięzcy ukraińskich wyborów. A to one staną się jednym z najważniejszych testów przyszłego prezydenta. Zwłaszcza kiedy opadnie fala euforii „Wołodymyrem Zełenskim z ekranu”.
Macron zademonstrował wobec ukraińskiej opinii publicznej, że nowy prezydent będzie mógł liczyć na wsparcie Zachodu, że „jest do zaakceptowania”, że nie będzie odrzucony.Ludovic Marin/Pool/AFP/EAST NEWS Macron zademonstrował wobec ukraińskiej opinii publicznej, że nowy prezydent będzie mógł liczyć na wsparcie Zachodu, że „jest do zaakceptowania”, że nie będzie odrzucony.

Polityka zagraniczna była silną stroną odchodzącego prezydenta. Wcześniej nie było polityka, który zbudowałby sobie tak silną międzynarodową pozycję jak on. Petro Poroszenko był przygotowany do odgrywania roli męża stanu i lubił ją odgrywać. Konflikt w Donbasie okazał się stałym tematem rozmów z wieloma przywódcami, ale jednocześnie praktycznie pozwalał Poroszence stale funkcjonować w najważniejszych kręgach dyplomatycznych. Po 2014 r., czyli zajęciu Krymu przez Rosję i wojnie w Donbasie, Ukraina stała się ze względów bezpieczeństwa tematem stałego zainteresowania Zachodu.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent krajowy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >