Nauka

Szczęście do sześcianu

Kariera kostki Rubika

Ernő Rubik pod koniec lat 70., kiedy jego kostkę układali już ludzie na wszystkich kontynentach. Ernő Rubik pod koniec lat 70., kiedy jego kostkę układali już ludzie na wszystkich kontynentach. Pictorial Parade / Getty Images
Jak 45 lat temu Węgier nazwiskiem Rubik zawojował świat kolorową łamigłówką niewielkich rozmiarów.
Pierwsza konstrukcja wykonana przez Ernő Rubika, 1974 r.AN Pierwsza konstrukcja wykonana przez Ernő Rubika, 1974 r.

Kostka powstała z ciekawości. W kwietniu 1974 r. węgierski architekt Ernő Rubik zbliżał się do trzydziestki. Był profesorem na uczelni w Budapeszcie i od kilku miesięcy przygotowywał grupę studentów do egzaminu wstępnego z geometrii opisowej. Człowiek najlepiej rozumie to, co sam pozna, dlatego zdecydował się na eksperymentalną formę zajęć. Jego uczniowie wyklejali z papieru różne bryły, a później budowali z nich skomplikowane konstrukcje. Elementy teoretyczne pojawiały się niejako przy okazji, przez co studenci przyswajali je łatwiej i szybciej.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Nauka ; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczęście do sześcianu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Łętowska kontra syndyk spółdzielni. Szykuje się ciekawy i ważny proces

Prof. Łętowska: Tu nie chodzi o tych 550 zł, których domaga się ode mnie syndyk. Chętniej dam trzy razy tyle na cele dobroczynne, niż pójdę jak baran ciągnięty na rzeź w procederze ułatwiającym różnym cwaniakom wzbogacanie się.

Violetta Krasnowska
20.10.2021