Historia

Obrońcy Grobu Świętego

Jak rycerze Zachodu Jerozolimę zdobyli

Oblężenie Jerozolimy, 1099 r. – miniatura z dzieła Wilhelma z Tyru. Oblężenie Jerozolimy, 1099 r. – miniatura z dzieła Wilhelma z Tyru. Fine Art Images/Heritage Images / Getty Images
W lipcu 1099 r. rycerze z Zachodu, po trwającym ponad miesiąc oblężeniu, zdobyli Jerozolimę. Tego dnia historia świata została wprowadzona na nowe tory.
Lech Mazurczyk/Polityka

Opowieść o pierwszej krucjacie rozpoczyna się zwykle od mowy wygłoszonej przez papieża Urbana II na synodzie w Clermont pod koniec listopada 1095 r. Mowa ta – arcydzieło retoryki – wzruszyła słuchaczy do łez. Papież przedstawił cierpienia chrześcijan żyjących na Wschodzie pod panowaniem muzułmanów oraz fatalną sytuację Konstantynopola, chwiejącego się pod ciosami Turków seldżuckich. Wszystko to było prawdą, ale przyczyny, dla których Urban II wezwał do zbrojnej wyprawy, okazały się bardziej złożone.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrońcy Grobu Świętego"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019