Historia

AKW do CSRS

AKW ostrzegał przed inwazją

Demonstracja i płonący radziecki czołg w Pradze, 1968 r. Demonstracja i płonący radziecki czołg w Pradze, 1968 r. CIA / Wikipedia
Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski uprzedził władze Czechosłowacji o planowanej inwazji wojsk Układu Warszawskiego.
Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski.Polityka Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski.

W sierpniu 1968 r. Polacy – wbrew głoszonym do dzisiaj niektórym opiniom – nie poparli masowo inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Deklarowaną wcześniej „bratnią przyjaźń” zastąpiła właśnie wówczas prawdziwa, przez nikogo niewymuszona solidarność polsko-czechosłowacka. I to mimo tego, że wiele osób zapłaciło za nią cenę nieraz bardzo wysoką. Najwyższą – daninę życia – złożył oczywiście Ryszard Siwiec, który w trakcie ogólnopolskich dożynek na Stadionie Dziesięciolecia we wrześniu 1968 r.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "AKW do CSRS"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021