Historia

AKW do CSRS

AKW ostrzegał przed inwazją

Demonstracja i płonący radziecki czołg w Pradze, 1968 r. Demonstracja i płonący radziecki czołg w Pradze, 1968 r. CIA / Wikipedia
Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski uprzedził władze Czechosłowacji o planowanej inwazji wojsk Układu Warszawskiego.
Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski.Polityka Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski.

W sierpniu 1968 r. Polacy – wbrew głoszonym do dzisiaj niektórym opiniom – nie poparli masowo inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Deklarowaną wcześniej „bratnią przyjaźń” zastąpiła właśnie wówczas prawdziwa, przez nikogo niewymuszona solidarność polsko-czechosłowacka. I to mimo tego, że wiele osób zapłaciło za nią cenę nieraz bardzo wysoką. Najwyższą – daninę życia – złożył oczywiście Ryszard Siwiec, który w trakcie ogólnopolskich dożynek na Stadionie Dziesięciolecia we wrześniu 1968 r.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018