Był jednym z sygnatariuszy Karty 77. W jego praskim mieszkaniu powstała Solidarność Polsko-Czechosłowacka. A po 1989 r. tworzył czeski urząd rzecznika praw obywatelskich. Petr Uhl zmarł 1 grudnia – od lat walczył z chorobą nowotworową. Miał 80 lat.
Dopiero rok po inwazji Układu Warszawskiego władze złamały opór Czechów i Słowaków. O zdarzeniach tych przypomniał niedawno słynny performer.
Dziennikarz POLITYKI Andrzej Krzysztof Wróblewski uprzedził władze Czechosłowacji o planowanej inwazji wojsk Układu Warszawskiego.
W lipcu 1918 r. rosyjska Syberia i Daleki Wschód znalazły się pod panowaniem 60 tys. Czechów i Słowaków. Epopeja ich Legionu doczekała się dwóch legend – bohaterskiej i znacznie mniej chwalebnej.
Po skutecznych aneksjach dokonanych przez III Rzeszę władze II RP postanowiły skorzystać ze sprzyjającej międzynarodowej sytuacji.
Wszystko przez błędnie wyrysowaną mapę z podpisem radzieckiego generała – opowiada historyk dr hab. Piotr Pałys.
20 lat temu rozpadła się Czechosłowacja – wzorowo. Obyło się przecież bez przemocy, a Czesi i Słowacy są nadal z podziału zadowoleni. Nie ustalili tylko, czy ten aksamitny rozwód w ogóle miał sens.
Szkolili się do dywersji na głębokich tyłach armii NATO, ale na pierwszą wojnę pojechali w 1968 r. do Czechosłowacji. Wśród 25 tys. polskich żołnierzy biorących udział w operacji Dunaj było kilkuset komandosów z dwóch jednostek specjalnych.
Pierwsza książka Kundery od głośnej afery, jaką spowodowały doniesienia o niechlubnym epizodzie w jego przeszłości
Czy rozpad Czechosłowacji 1 stycznia 1993 r. był konieczny? Problem ten jest ciągle żywy w środowiskach intelektualnych. A opinia publiczna podzielona jest po równo: 1/3 żałuje rozpadu, 1/3 jest z tego zadowolona, 1/3 nie ma zdania. Można też stwierdzić, że więcej żalu jest po czeskiej niż po słowackiej stronie.