Historia

Czechosłowacja na Syberii

Jak Czesi i Słowacy zdobywali Syberię

Legion w drodze do Omska, 1918 r. Legion w drodze do Omska, 1918 r. Robert Hunt Collection / Mary Evans Picture Library
W lipcu 1918 r. rosyjska Syberia i Daleki Wschód znalazły się pod panowaniem 60 tys. Czechów i Słowaków. Epopeja ich Legionu doczekała się dwóch legend – bohaterskiej i znacznie mniej chwalebnej.
Legioniści czescy i słowaccy po powrocie z frontu zachodniego witani w Pradze, 1918 r.Robert Hunt Collection/Mary Evans Picture Library Legioniści czescy i słowaccy po powrocie z frontu zachodniego witani w Pradze, 1918 r.

6 lipca 1918 r. do Białego Domu dotarła depesza, że port we Władywostoku został ogłoszony alianckim protektoratem pod kontrolą czechosłowackiego wojska. Jeszcze tego samego dnia prezydent USA Woodrow Wilson zaproponował japońskiemu rządowi wspólną interwencję na Dalekim Wschodzie. Oficjalnym celem akcji miało być udzielenie pomocy Legionowi Czechosłowackiemu w opuszczeniu terytorium Rosji. Tokio zaproszenie przyjęło.

Czescy i słowaccy żołnierze zostali panami najważniejszego dalekowschodniego portu Rosji tydzień wcześniej.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Czechosłowacja na Syberii"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020