Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Ojcowie i pradziadkowie

Prezydent Wojciechowski i premier Grabski – życiorysy równoległe

Spała, 1924 r. Od lewej: gen. Władysław Sikorski, premier Władysław Grabski (pradziadek Małgorzaty), prezydent Stanisław Wojciechowski (drugi pradziadek), żona premiera Grabskiego Katarzyna i minister rolnictwa Stanisław Janicki. Spała, 1924 r. Od lewej: gen. Władysław Sikorski, premier Władysław Grabski (pradziadek Małgorzaty), prezydent Stanisław Wojciechowski (drugi pradziadek), żona premiera Grabskiego Katarzyna i minister rolnictwa Stanisław Janicki. PAP
Dobrą okazją do przypomnienia ludzi i dokonań, z których II Rzeczpospolita naprawdę może być dumna, jest ogłoszenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prawnuczki prezydenta Wojciechowskiego i premiera Grabskiego, kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera.
Prezydent Stanisław WojciechowskiWikipedia Prezydent Stanisław Wojciechowski

Nowa liderka opozycji jest prawnuczką dwóch wybitnych postaci tamtego okresu: prezydenta Stanisława Wojciechowskiego po kądzieli i premiera Władysława Grabskiego po mieczu. Obydwaj należeli do pokolenia urodzonego po klęsce powstania styczniowego, w najczarniejszym okresie niewoli. Stanisław Wojciechowski urodził się w 1869 r. w Kaliszu w rodzinie strażnika więziennego, zubożałego szlachcica, który walczył w powstaniu styczniowym i dbał o patriotyczne wychowanie syna. Władysław Grabski przyszedł na świat w 1874 r.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Ojcowie i pradziadkowie"
Reklama