Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Fabryka kiełbasy wyborczej

„Kiełbasa wyborcza” narodziła się w Galicji. Kojarząc się głównie z przekupstwami

Reklama mobilna z początku XX w. na rysunku Leonarda Winterowskiego „Wybory w Galicji”. Reklama mobilna z początku XX w. na rysunku Leonarda Winterowskiego „Wybory w Galicji”. materiały prasowe
Polacy przez ponad pół wieku brali udział w wyborach do sejmów Galicji i c.k. monarchii, ucząc się parlamentaryzmu. A przy okazji, jak kupić wyborców i oczernić przeciwników.
Rysunek satyryczne komentujący kampanię wyborczą w Galicji w 1883 r. z pisma „Szczutek”.materiały prasowe Rysunek satyryczne komentujący kampanię wyborczą w Galicji w 1883 r. z pisma „Szczutek”.

„Moczymorda, szuja, darmozjad, w dzień w kościele, w nocy w lokalach wyznawczyń wolnej miłości się spowiada, wśród Polaków – Polak, wśród Rusinów – Rusin, wśród Niemców – Niemiec, w mieście filosemita, na wsi antysemita, czuje pociąg do trzody chlewnej, kwiczy, bo taka jego natura” – tak charakteryzowano niezależnego kandydata na posła Ernesta Breitera na łamach pisemka Partii Socjalno-Demokratycznej podczas wyborów we Lwowie w 1900 r. do austriackiej Rady Państwa.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Fabryka kiełbasy wyborczej"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >