Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Uciekajcie szosą w dół

1944: ucieczka z Ursprung

Żołnierze polscy razem z Francuzami, którzy ich uratowali. Franciszek Urbanik drugi z lewej. Żołnierze polscy razem z Francuzami, którzy ich uratowali. Franciszek Urbanik drugi z lewej. Archiwum Franciszka Urbanika / Archiwum prywatne
Jedenastu Polaków, jeńców wojennych, zbiegło w 1944 r. z niemieckiego obozu w Ursprung dzięki odwadze francuskiego księdza, jego parafian i pomocy ruchu oporu. Francuzi ukrywali ich do wkroczenia armii amerykańskiej.
Polacy za drutami obozu jenieckiego w Ursprung. Franciszek Urbanik drugi z prawej.Archiwum Franciszka Urbanika/Archiwum prywatne Polacy za drutami obozu jenieckiego w Ursprung. Franciszek Urbanik drugi z prawej.

Kiedy opowiadał o swoich wojennych losach, Franciszek Urbanik zwykle wspominał Urbach. To tam, w obozie jenieckim Arbeitskommando Lagier nr 491 po raz pierwszy nie głodował, nie musiał stawać do apelu nago, nikt go nie bił, nie upokarzał, a miejscowy wachman znajdował dla jeńców dobre słowo. Ludność miasteczka nadzwyczajnie okazywała jeńcom życzliwość. – Każde słowo ojca o tym Urbach tkwiło w mojej głowie od dzieciństwa – mówi Stanisław Urbanik, syn Franciszka. Choć wydawało się odległe jak ojcowskie wspomnienia.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Historia; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekajcie szosą w dół"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >