Oficjalny wieczór wyborczy PiS przy Nowogrodzkiej zakończył się już godzinę po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników. Wygaszanie świateł było dla działaczy jasnym sygnałem, że trzeba się rozejść, bo nie ma powodów do wielkiego świętowania.
Polska polityka na nowo ruszyła z miejsca.
Prawie jedna trzecia debiutantów, najwięcej kobiet w historii i pełne spektrum polityczne – od lewicy po skrajną prawicę. Wybrany niedawno parlament zapowiada się dużo ciekawiej od poprzedniego.
Opozycyjny pakt senacki zadziałał w wyborach, ale zweryfikuje go pierwsze posiedzenie izby wyższej. PiS do większości brakuje tylko dwóch mandatów.
Rozmowa z terapeutami Joanną Drosio-Czaplińską i Jackiem Masłowskim o międzypłciowych grach oraz zgubnych skutkach powrotu patriarchatu.
W Bałtowie coraz trudniej zdecydować, co daje więcej rozrywki – lokalna polityka czy JuraPark.
Polski staruszek tonie w długach, donoszą finansowi eksperci. Rzekomo z biedy. I z samotności, proszę ekspertów.
Co robić z pasażerskimi samolotami, którymi nie wolno latać? Dzisiaj to ból głowy szefów kilkunastu linii lotniczych, które w swoich flotach mają w sumie kilkaset boeingów 737 Max uziemionych po katastrofach. Straty dla branży będą wielkie.
Ponad 700 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Żeby im skutecznie pomóc, trzeba wiedzieć jak. Ale czy naukowcy mogą prowadzić eksperymenty „na biednych”? To pytanie towarzyszy tegorocznej Nagrodzie Nobla z ekonomii.
Wiele bolesnych dylematów skupia się w jednym unijnym urzędzie, którym wkrótce zarządzać będzie Polak. Kiedyś tylko wypłacano rolnikom dotacje. Dziś to rodzaj ministerstwa od wszelkich zadań – od ochrony środowiska po kwestie stylu życia, od handlu po politykę zagraniczną.
Argentyna tonie raz, dwa razy na dekadę. Jest światową rekordzistką, gdy idzie o kryzysy, recesje, niewypłacalność. W niedzielę wybierze ekipę, która znowu będzie wyciągać ją z dna.
Reżim Putina w podobnym stopniu dusi Ukraińców i Rosjan, opowiadał podczas rozmowy w Kijowie Ołeh Sencow, ukraiński reżyser filmowy i polityczny więzień putinizmu.
Specyficznym lekarstwem na wielki światowy kryzys okazała się wielka światowa wojna.
Czym Kornel Morawiecki naraził się Lechowi Wałęsie, że nawet po pogrzebie były prezydent nazwał go zdrajcą?
Jedenastu Polaków, jeńców wojennych, zbiegło w 1944 r. z niemieckiego obozu w Ursprung dzięki odwadze francuskiego księdza, jego parafian i pomocy ruchu oporu. Francuzi ukrywali ich do wkroczenia armii amerykańskiej.
Podczas gdy większość krajów unijnych zmniejsza emisję szkodliwych substancji, my się przyszłością planety mniej przejmujemy. Winny jest nie tylko węgiel, ale także lawinowo rosnący transport drogowy.
Elektrownia Bełchatów stała się symbolem epoki węglowej – jej kominy wypuszczają do atmosfery nie tylko dwutlenek węgla, lecz także inne szkodliwe substancje. Czy nadszedł dla niej czas sądu?
Po 30 latach Polska wróciła do najbardziej szkodliwych dla przyrody praktyk rodem z PRL. Wiele błędów da się naprawić. Pytanie tylko, czy politycy są w stanie zrozumieć, że działać trzeba natychmiast.
Prof. Kazimierz Rykowski o lesie: jak go wycenić, jak wykorzystać, ale i ochronić.
Nauka nie uznaje kompromisów – wymaga zarówno talentu, jak i pełnego zaangażowania. Rozumieją to doskonale laureaci i finaliści Nagród Naukowych POLITYKI, dla których nauka to więcej niż zawód.
Kultura podejmowania ryzyka jest cechą narodową – mówi Christian Trommsdorff, szef Światowej Federacji Przewodników Wysokogórskich, oceniając polskich turystów i ich ratowników.
To jeden z najlepszych filmów w karierze polskiej reżyserki.
Mocno zapadają w pamięć obrazy codzienności frontowej.
Tytułowa rodzina pierwotnie była bohaterką komiksowych historii, które prawie sto lat temu Charles Addams zaczął rysować dla „New Yorkera”.
Padają pytania o odpowiedzialność i sumienia zwykłych ludzi włączających się w machinę okrucieństwa.
Trzy lata temu tajny informator z panamskiej firmy prawniczej Mossack Fonseca przekazał grupie amerykańskich dziennikarzy ponad 11 mln dokumentów.
Paweł Goźliński oddaje w ręce czytelnika powieść o starszym, ale mniej znanym bracie Józefa.
Niezwykła to sytuacja, gdy dwie wydane w odstępie dwóch dni powieści, powstające niezależnie u różnych wydawców, w zasadzie wzajemnie się uzupełniają, i choć bronią się jako samodzielne historie, najpełniej wybrzmiewają wspólnie.
Problem polega na tym, że ta powiastka składa się niemal z samych grepsów i aluzji.
Czy 50 lat po Beatlesach warto być pogrobowcem największego zespołu w historii?
Bezpretensjonalna, nieskomplikowana porcja muzyki ciągle dalekiej od prostactwa disco polo.
Nowe pokolenie w polskim jazzie weszło na scenę z takim impetem, że kolejne festiwale – poza sprawdzonymi gwiazdami ze świata – stawiają na młodych Polaków.
Książki Olgi Tokarczuk przełożono dotąd na 39 języków. Na jej przykładzie można sprawdzić, od czego zależy globalny sukces.
Bohdan Butenko pozostawił po sobie tysiące wybitnych ilustracji i wspomnienia kilku pokoleń czytelników. Był artystą poważnie traktującym młodego odbiorcę. I postrachem drukarzy.
Czy współczesna polska literatura może stać się podstawą opery? Ostatnio powstała cała seria dzieł scenicznych według twórczości wybitnych pisarzy: Olgi Tokarczuk, Doroty Masłowskiej i Szczepana Twardocha.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że czasy decentralizacji władzy mamy za sobą.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Trudno polemizować z homofobią, bo to nie pogląd, tylko dyskryminacja.
W trwającej rozprawie z elitą widzę zazdrość, chęć rewanżu za oklaski, nagrody, Londyny, Frankfurty, Noble i Paryże.
W potocznym znaczeniu nihilista to ktoś, kto odrzuca wszelkie normy i zasady moralne – w imię amoralizmu bądź relatywizmu.
Wymknęło się ostatnio premierowi, że na 500+ musiał wziąć 20 mld kredytu. I że państwu nie jest teraz najbardziej potrzebna konsumpcja, tylko oszczędności i inwestycje.
Opinie na temat tego, czy w lepszej sytuacji jest dzisiaj Schetyna, czy Banaś, są podzielone.
W obozie rządzącym słychać głosy, że więzieniem dobrze byłoby karać również za edukację pozaseksualną.
Sejm i Senat od stu lat obradują w siedzibie tymczasowej. Prowizoryczność odbija się w przestrzeni i symbolice świątyni polskiej demokracji. Wpływa także na sejmowe obyczaje.
Teraz dogrywka
Polska polityka na nowo ruszyła z miejsca.