Ludzie i style

Krańcowe przypadki

Rozmowa z alpinistą Christianem Trommsdorffem o polskich turystach i ich ratownikach

Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) – szczyt w masywie Mont Blanc. Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) – szczyt w masywie Mont Blanc. Gregory Yetchmeniza/MAXPPP / Forum
Kultura podejmowania ryzyka jest cechą narodową – mówi Christian Trommsdorff, szef Światowej Federacji Przewodników Wysokogórskich, oceniając polskich turystów i ich ratowników.
Francuscy zawodowi ratownicy podczas jednej z akcji.John van Hasselt/Corbis/Getty Images Francuscy zawodowi ratownicy podczas jednej z akcji.

URSZULA SCHWARZENBERG-CZERNY: – Jest pan Francuzem i prezesem Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Wysokogórskich IFMGA-IVBV-UIAGM. A francuscy przewodnicy mają opinię szorstkich wobec klientów...
CHRISTIAN TROMMSDORFF: – Tak, wrzeszczymy na nich i rzucamy się na nich. I oni na to się zgadzają, ba za to nam płacą. Za cierpienie... A tak na serio, to przecież oni w Alpach składają swoje życie w nasze ręce, ale my też składamy nasze życie w ręce naszych klientów.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Krańcowe przypadki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021