Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Badacze biedy

Czy można prowadzić eksperymenty „na biednych”?

Laureaci ekonomicznego Nobla: Esther Duflo, jej mąż Abhijit Banerjee i Michael Kremer. Laureaci ekonomicznego Nobla: Esther Duflo, jej mąż Abhijit Banerjee i Michael Kremer. AP/East News, Getty Images
Ponad 700 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Żeby im skutecznie pomóc, trzeba wiedzieć jak. Ale czy naukowcy mogą prowadzić eksperymenty „na biednych”? To pytanie towarzyszy tegorocznej Nagrodzie Nobla z ekonomii.
materiały prasowe

Laureatami Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii zostali w tym roku Esther Duflo, Abhijit Banerjee i Michael Kremer za prace nad ubóstwem. Cała trójka jest doskonale znana ekonomistom. O Esther Duflo, Francuzce pracującej obecnie w Massachusetts Institute of Technology, pisał trzy lata temu Adam Leszczyński w książce „Eksperymenty na biednych”: „dostąpiła wszystkich możliwych zaszczytów – poza Noblem – o jakich może marzyć ekonomista: medal Johna Batesa Clarka, przyznawany co dwa lata najlepszemu ekonomiście w USA poniżej czterdziestki (wielu nagrodzonych nim dostało później też Nobla) oraz stypendium fundacji MacArthura nazywane nagrodą dla geniuszy i przyznawane najwybitniejszym młodym naukowcom. Była najmłodszą osobą w historii, którą poproszono o wygłoszenie wykładu w Collège de France, a magazyn Foreign Policy wpisał ją na listę 100 najważniejszych myślicieli na świecie”.

Teraz Duflo może sobie dopisać, że jest drugą kobietą, po Elinor Ostrom, która została wyróżniona ekonomicznym Noblem, a po Jeanie Tirolu drugim reprezentantem Francji w tej konkurencji. To wszystko w wieku 46 lat, czyli kolejny rekord – tak młodej osoby nagrodzonej w tej dziedzinie nie było.

Pozostali laureaci także mają się czym chwalić, a Banerjee może do tego dołożyć nutę osobistą: to on wypromował doktorat Duflo w MIT, co otworzyło przed nią drogę nie tylko do profesury na tej uczelni (pierwszy przypadek w historii, kiedy instytucja złamała zasadę, że nie zatrudnia swoich doktorantów), ale także połączyło uczonych węzłem małżeńskim. Warto jeszcze dodać, że do ruszenia za ocean zachęcił francuską ekonomistkę Thomas Piketty, gwiazda i guru lewicowej, krytycznej myśli ekonomicznej. Do dziś łączy ich wszystkich przyjaźń w wymiarze zarówno naukowym, jak i towarzyskim.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Badacze biedy"
Reklama