Rynek

Badacze biedy

Czy można prowadzić eksperymenty „na biednych”?

Laureaci ekonomicznego Nobla: Esther Duflo, jej mąż Abhijit Banerjee i Michael Kremer. Laureaci ekonomicznego Nobla: Esther Duflo, jej mąż Abhijit Banerjee i Michael Kremer. AP/East News, Getty Images
Ponad 700 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Żeby im skutecznie pomóc, trzeba wiedzieć jak. Ale czy naukowcy mogą prowadzić eksperymenty „na biednych”? To pytanie towarzyszy tegorocznej Nagrodzie Nobla z ekonomii.
materiały prasowe

Laureatami Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii zostali w tym roku Esther Duflo, Abhijit Banerjee i Michael Kremer za prace nad ubóstwem. Cała trójka jest doskonale znana ekonomistom. O Esther Duflo, Francuzce pracującej obecnie w Massachusetts Institute of Technology, pisał trzy lata temu Adam Leszczyński w książce „Eksperymenty na biednych”: „dostąpiła wszystkich możliwych zaszczytów – poza Noblem – o jakich może marzyć ekonomista: medal Johna Batesa Clarka, przyznawany co dwa lata najlepszemu ekonomiście w USA poniżej czterdziestki (wielu nagrodzonych nim dostało później też Nobla) oraz stypendium fundacji MacArthura nazywane nagrodą dla geniuszy i przyznawane najwybitniejszym młodym naukowcom.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Badacze biedy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Pan Katastrofa. Kłopoty PiS z Macierewiczem

Antoni Macierewicz nie pokazuje dowodów na zamach, za to wszczyna kolejne awantury. Tym razem w PiS, które bezskutecznie próbuje go uciszyć.

Grzegorz Rzeczkowski
05.03.2021