Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Człowiek z mediów

Recenzja filmu: „Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland

„Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland „Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland Kino Świat
To jeden z najlepszych filmów w karierze polskiej reżyserki.

Ma formułę wystawnego widowiska historycznego osnutego wokół śledztwa prowadzonego przez niezależnego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (James Norton) w sprawie głodu na Ukrainie w latach 30. XX w. Jones (postać autentyczna) odkrył, że zyski, które sowieckie władze czerpały z handlu zbożem, nie są przeznaczane na produkcję żywności, tylko na budowę czołgów i karabinów oraz na realizację planu pięcioletniego. W efekcie miliony obywateli umierały z głodu. A Zachód, robiąc z komunistami interesy, udawał, że tego procederu nie widzi.

Historycy nie są zgodni, czy politykę zagładzania Ukraińców Rosja prowadziła z premedytacją, czy też była ona skutkiem wymykającej się spod kontroli gospodarczej katastrofy, której nikt nie przewidział. Agnieszka Holland te wątpliwości rozwiewa, idąc tropem najczarniejszego z możliwych scenariuszy. Z jej filmu wynika, że za wszystko odpowiedzialność ponosi Stalin. Budowanie komunistycznego systemu na trupach kilku milionów Ukraińców było zamierzone i zorganizowane równie precyzyjnie jak Holokaust. Niewygodnych świadków, którzy się tego domyślali, korumpowano, a gdy ktoś próbował – tak jak Gareth Jones – pisać prawdę, bez skrupułów go zabijano. Chociaż akcja nieuchronnie zmierza w kierunku realistycznego przedstawienia grozy Hołodomoru, tematem filmu jest obrzydliwe kłamstwo towarzyszące tej zbrodni. Ze względów ideologicznych, w imię przeciwwagi dla kapitalizmu przeżywającego największy w tamtej epoce kryzys gospodarczy, Zachód wolał cynicznie przymykać oczy na ludobójstwo na Wschodzie i słuchać płynącej stamtąd propagandy. W wywiadach Holland daje do zrozumienia, że to ją właśnie skłoniło do zrobienia filmu – obywatelska postawa, dążenie bezbronnej, idealistycznej jednostki do przeciwstawienia się totalitarnemu systemowi produkującemu fałsz i terror. A najbardziej kwestia powinności oraz waga niezależnych mediów, szczególnie w dobie postprawdy.

Obywatel Jones, reż. Agnieszka Holland, prod. Polska, Ukraina, Wielka Brytania, 119 min

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek z mediów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną