Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Banalność zła?

Recenzja serialu: „Geneza nienawiści”, prod. Steven Spielberg i Alex Gibney

„Geneza nienawiści”, prod. Steven Spielberg i Alex Gibney „Geneza nienawiści”, prod. Steven Spielberg i Alex Gibney Discovery / materiały prasowe
Padają pytania o odpowiedzialność i sumienia zwykłych ludzi włączających się w machinę okrucieństwa.

Seria dokumentalna analizująca temat nienawiści na przykładach historycznych i aktualnych – od Holokaustu, zbrodni reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży, niewolnictwa w USA czy ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r., po niedawne strzelaniny w amerykańskich szkołach i internetowy hejt. Twórcy szukają odpowiedzi na pytania, czy ludzie z natury są źli oraz co powoduje, że niektórzy przechodzą na stronę zła. Punktem wyjścia są z jednej strony rozmowy z tymi, którzy dali się porwać negatywnym emocjom czy ulegli ideologii nienawiści, a z drugiej z tymi, którzy okazali się na nie odporni, często płacąc za to najwyższą cenę.

Seria przypomina m.in. ważne eksperymenty naukowe, nagrania z procesu Eichmanna w Norymberdze i kwestię „banalności zła”. Padają pytania o odpowiedzialność i sumienia zwykłych ludzi włączających się w machinę okrucieństwa. „Obojętne, czy jesteśmy z południa Stanów, z Europy Wschodniej, czy z Afryki, powinniśmy mieć świadomość, że nie możemy pozwolić się prowadzić przez strach i gniew” – tłumaczy w jednym z odcinków specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego Patricia Viseur Sellers. Obok niej w rolach ekspertów rozkładających problematykę nienawiści na czynniki pierwsze występują m.in. kognitywistka Laurie Santos, ewolucyjny antropolog Brian Hare, dziennikarz i autor Jelani Cobb, ekspertka do spraw ekstremizmu Sasha Havlicek oraz neuronaukowiec Emile Bruneau.

Geneza nienawiści (Why We Hate), prod. Steven Spielberg i Alex Gibney, Discovery Channel i player.pl, co poniedziałek od 21 października, w TVN7 w grudniu, 6 odc.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Banalność zła?"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną