Świat

Tango kryzys

ARGENTYNA: Kryzys goni kryzys

Przed bezpłatną stołówką w Buenos Aires. Przed bezpłatną stołówką w Buenos Aires. Ricardo Ceppi / Getty Images
Argentyna tonie raz, dwa razy na dekadę. Jest światową rekordzistką, gdy idzie o kryzysy, recesje, niewypłacalność. W niedzielę wybierze ekipę, która znowu będzie wyciągać ją z dna.
Następcą kończącego kadencję prezydencką Mauricio Macri'ego będzie najpewniej Alberto Fernandez, który startuje w parze z Cristiną Fernandez, byłą prezydent. Na zdjęciu siedzą obok siebie.Presidencia. N. Argentina/Wikipedia Następcą kończącego kadencję prezydencką Mauricio Macri'ego będzie najpewniej Alberto Fernandez, który startuje w parze z Cristiną Fernandez, byłą prezydent. Na zdjęciu siedzą obok siebie.

Bezpłatne stołówki na przedmieściach Buenos Aires przeżywają oblężenie. Jedna z nich obsługiwała jeszcze niedawno 20 biednych dzieci, których rodziców nie stać na zapewnienie solidnego obiadu. Teraz musi nakarmić ponad 130 osób: dzieci, dorosłych – zwykle bezrobotnych, emerytów. Ci, których stołówki nie są w stanie obsłużyć, zapisują się na listy oczekujących. Najbiedniejszych nie stać na jedzenie, które z powodu wybuchu inflacji i bezrobocia drożeje z dnia na dzień. Sytuacja stała się tak dramatyczna, że miesiąc temu kongres – głosami rządzących neoliberałów i peronistowskiej opozycji (propagatorki egalitarnej polityki) – uchwalił stan pogotowia żywnościowego.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Świat; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Tango kryzys"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021