Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Struktura emisji zanieczyszczeń

Żródła emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Żródła emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Lech Mazurczyk / Polityka
Podczas gdy większość krajów unijnych zmniejsza emisję szkodliwych substancji, my się przyszłością planety mniej przejmujemy. Winny jest nie tylko węgiel, ale także lawinowo rosnący transport drogowy.

Aby lepiej oszacować negatywny wpływ na środowisko, bierze się pod uwagę nie tylko sam dwutlenek węgla, ale także metan i podtlenek azotu, których wielkość emisji jest następnie przeliczana na wartości ekwiwalentne dla dwutlenku węgla. Chociaż emisję gazów cieplarnianych kojarzymy głównie z produkcją energii elektrycznej i ciepła, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Największy winowajca to branża energetyczna, ale znaczny jest też udział przemysłu, rolnictwa, usług transportowych i górnictwa.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Oko na Eko; s. 54
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022