Społeczeństwo

Użądleni

Bałtów: polityczny spór z dinozaurami w tle

JuraPark w Bałtowie liczy 150 ha. Można w nim obejrzeć ponad 40 modeli dinozaurów. JuraPark w Bałtowie liczy 150 ha. Można w nim obejrzeć ponad 40 modeli dinozaurów. Jacenty Dedek / Reporter
W Bałtowie coraz trudniej zdecydować, co daje więcej rozrywki – lokalna polityka czy JuraPark.
Piotr Lichota, twórca JuraPark.Dawid Łukasik/Polska Press Piotr Lichota, twórca JuraPark.

Jeśli chodzi o mieszkańców Bałtowa, to paleontologowi dr. Gerardowi Gierlińskiemu łatwiej wypowiadać się o tych, którzy zamieszkiwali to miejsce 150 mln lat temu. Wtedy relacje sąsiedzkie były łatwiejsze do opisania. Większy zjadał mniejszego. Dziś w Bałtowie mniejsi zasadzili się na większego.

Do Bałtowa Gierliński przyjechał w 2001 r. w poszukiwaniu śladów allozaura. Przy okazji znalazł społeczność, która własnymi siłami zaczęła wydobywać się z 36-proc. bezrobocia i strukturalnej zapaści.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Użądleni"

Czytaj także

Społeczeństwo

Kraśnik i inne strefy wolne of LGBT

Rok temu ostentacyjnie wprowadzali „strefy wolne od ideologii LGBT”. Teraz Europa sprawdza, czy polskie samorządy głosujące za strefami łamały prawa człowieka. Tymczasem straszenie gejami trwa w najlepsze. Andrzej Duda kusi wyborców obietnicą obrony dzieci przed LGBT. Zrobi to w ramach zobowiązania, które nazwał Kartą Rodziny.

Marcin Kołodziejczyk
18.06.2020