Historia

Z kim walczyła Solidarność Walcząca?

Jak narodziła się Solidarność Walcząca

Kornel Morawiecki na czele protestu przeciw polityce Lecha Wałęsy, Warszawa, 1992 r. Kornel Morawiecki na czele protestu przeciw polityce Lecha Wałęsy, Warszawa, 1992 r. Michał Sadowski / Forum
Czym Kornel Morawiecki naraził się Lechowi Wałęsie, że nawet po pogrzebie były prezydent nazwał go zdrajcą?
Ulotka Solidarności Walczącej z życzeniami bożonarodzeniowymi, 1985 r.Wikipedia Ulotka Solidarności Walczącej z życzeniami bożonarodzeniowymi, 1985 r.

Już czas, aby odważyć się na przemoc odpowiedzieć przemocą. Nie dlatego, że tak jest dobrze, ale dlatego, że właśnie to jest mniejsze zło. Pora wypowiedzieć wojnę wojnie” – głosił tekst w jednym z pierwszych numerów wrocławskiego tygodnika „Solidarność Walcząca”. Głównego pisma organizacji, która powstała w czerwcu 1982 r. na skutek konfliktu w łonie Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ Solidarność Dolnego Śląska. Była to jedna z najlepiej zorganizowanych podziemnych struktur regionalnych Solidarności w skali kraju.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Z kim walczyła Solidarność Walcząca?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021