Historia

Z kim walczyła Solidarność Walcząca?

Jak narodziła się Solidarność Walcząca

Kornel Morawiecki na czele protestu przeciw polityce Lecha Wałęsy, Warszawa, 1992 r. Kornel Morawiecki na czele protestu przeciw polityce Lecha Wałęsy, Warszawa, 1992 r. Michał Sadowski / Forum
Czym Kornel Morawiecki naraził się Lechowi Wałęsie, że nawet po pogrzebie były prezydent nazwał go zdrajcą?
Ulotka Solidarności Walczącej z życzeniami bożonarodzeniowymi, 1985 r.Wikipedia Ulotka Solidarności Walczącej z życzeniami bożonarodzeniowymi, 1985 r.

Już czas, aby odważyć się na przemoc odpowiedzieć przemocą. Nie dlatego, że tak jest dobrze, ale dlatego, że właśnie to jest mniejsze zło. Pora wypowiedzieć wojnę wojnie” – głosił tekst w jednym z pierwszych numerów wrocławskiego tygodnika „Solidarność Walcząca”. Głównego pisma organizacji, która powstała w czerwcu 1982 r. na skutek konfliktu w łonie Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ Solidarność Dolnego Śląska. Była to jedna z najlepiej zorganizowanych podziemnych struktur regionalnych Solidarności w skali kraju.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Z kim walczyła Solidarność Walcząca?"

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019