Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Tomasz StępieńMarek Wiśniewski/Puls Biznesu/Forum Tomasz Stępień

Wydarzenia

• Polska firma technologiczna TenderHut z Białegostoku (producent oprogramowania) znalazła się na 64. miejscu w międzynarodowym rankingu Deloitte Fast 500 EMEA. To skok w górę o 336 miejsc w porównaniu z rokiem ubiegłym. W rankingu znalazły się spółki technologiczne z 18 krajów regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), których przychody rosną rok do roku przynajmniej o 131 proc. Przychody Grupy Kapitałowej TenderHut wzrosły aż o 1496 proc. Firma ma 7 centrów technologicznych w Polsce, 9 na świecie oraz trzy zagraniczne spółki zależne: w USA, Danii i Chinach. W zestawieniu – ale na niższych pozycjach – znalazło się jeszcze 16 polskich firm.

• System płatności mobilnych Blik wchodzi na międzynarodowe rynki. To efekt współpracy Polskiego Standardu Płatności, operatora tego systemu, z Mastercard. Dzięki niej konsumenci korzystający z Blika będą mogli płacić zbliżeniowo także poza granicami Polski.

***

Kadry

Tomasz Stępień, obecny prezes spółki Gaz-System (operator gazociągów), będzie jednocześnie kierował Polskim LNG (spółką zależną od Gaz-Systemu), która zarządza gazoportem w Świnoujściu. Stępień pracuje w Gaz-Systemie od 2008 r. Był m.in. odpowiedzialny za koordynację projektu budowy terminala LNG. Wcześniej pracował w PGNiG oraz w resorcie gospodarki, gdzie współtworzył Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–13 w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Robert Świergocki został prezesem firmy ubezpieczeniowej April Polska (ubezpieczenia podróżne). Od 20 lat jest związany z branżą assistance i likwidacji szkód. Pracował m.in. w Europ Assistance, gdzie pełnił funkcję dyrektora operacyjnego i szefa IT. Rozwijał też sprzedaż e-commerce w państwach nadbałtyckich i na Ukrainie. Ukończył Prywatną Wyższą Szkołę Businessu i Administracji, ma dyplom Executive MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

***

Barometr

• Do 1 października br. zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wyniosła 1007,2 MW – wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. To 158 proc. więcej niż rok wcześniej. Szybki wzrost jest napędzany spadkiem cen ogniw oraz zachętami ze strony państwa, m.in. dopłatami do zakupu paneli w ramach programu Mój Prąd. Do końca roku moc instalacji fotowoltaicznych powinna wzrosnąć do 1,2 GW, co zwiększy stabilność dostaw energii, zwłaszcza latem. /Polityka Insight

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Rynek; s. 35
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Historia słynnego agenta 007

23 filmy, sześciu aktorów użyczających twarzy głównemu bohaterowi, mnóstwo wypitych Martini, rozbitych aut i uwiedzionych kobiet. Filmowy James Bond, od pięciu dekad obecny na ekranach, pobił rekord, do którego nie zbliżyła się żadna inna filmowa seria.

Katarzyna Czajka
02.10.2012
Reklama